Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 17.10.2014

Świadczenie przedemerytalne: jakie warunki są niezbędne do jego uzyskania (cz. 1)

Warunki, których spełnienie uzasadnia przyznanie świadczenia przedemerytalnego, można sklasyfikować w dwóch grupach. Pierwsza z nich ‒ to warunki jednakowe dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne. Druga ‒ to warunki szczególne, zindywidualizowane, uzależnione od stażu pracy, wieku, przyczyn rozwiązania stosunku pracy itd.
Oszczędzanie na emeryturęOszczędzanie na emeryturęGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Świadczenie przedemerytalne przysługuje także osobie, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres co najmniej 24 miesięcy działalność gospodarczą ‒ tłumaczy Wiesława Lempska z centrali ZUS.(Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Aby otrzymać prawo do świadczenia przedemerytalnego, należy spełnić kilka warunków. Część z nich jest wspólna dla wszystkich zainteresowanych

‒ Po pierwsze dana osoba musi co najmniej przez okres 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Musi być nadal zarejestrowana jako osoba bezrobotna, a także w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie może odmówić przyjęcia pracy zarobkowej lub zatrudnienia, które jest jej proponowane przez urząd pracy. Kolejnym warunkiem jest to, aby złożyła wniosek o świadczenie przedemerytalne w terminie nieprzekraczającym 30 dni od daty wydania przez urząd pracy dokumentu, poświadczającego że pobierała zasiłek dla bezrobotnych przez okres pełnych 6 miesięcy ‒ tłumaczy Wiesława Lempska z centrali ZUS.

Warunki szczególne

Druga grupa warunków, jakie musi spełnić osoba, która chce nabyć prawo do zasiłku przedemerytalnego jest zindywidualizowana, uzależniona od stażu pracy, wieku, przyczyn rozwiązania stosunku pracy.

‒ Kobieta powinna ukończyć 56 lat, mężczyzna 61 lat, muszą  posiadać okres uprawniający do emerytury, wynoszący dla kobiety co najmniej 20 lat, dla mężczyzny 25 lat oraz stosunek pracy musi być rozwiązany z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy ‒ wyjaśnia ekspertka ZUS.

Jest też druga możliwość, w której kobieta osiąga 55 lat życia, mężczyzna 60 lat życia. Wówczas okres uprawniający do emerytury wynosi odpowiednio 30 dla kobiety i 35 lat dla mężczyzny.

‒ Kolejnym ważnym warunkiem jest to, aby został rozwiązany stosunek pracy lub stosunek służbowy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym należy pracować co najmniej 6 miesięcy ‒ podkreśla Wiesława Lempska. ‒ Świadczenie przedemerytalne przysługuje także osobie, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres co najmniej 24 miesięcy działalność gospodarczą – dodaje.

Problem:

Kobieta w wieku 55 lat, która przez ostatnich 10 lat pobierała rentę, teraz chciałaby przejść na świadczenia przedemerytalne. Nie wie jednak, czy może to zrobić?

Rozwiązanie:

Ww. kobieta także ma prawo do świadczenia przedemerytalnego.

‒ Osoba taka musi zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy, w ciągu 30 dni od ustania prawa do tej renty, którą musiała pobierać nieprzerwanie przez okres 5 lat oraz do tego dnia musiała ukończyć wiek 55 lat, jeśli chodzi o kobietę, i 60 lat ‒ jeśli chodzi o mężczyznę. Należy tutaj także udowodnić odpowiedni staż pracy, a mianowicie 20 lat dla kobiet, a 25 lat dla mężczyzn ‒ wylicza niezbędne warunki Wiesława Lempska.

Czasem wystarczy tylko staż pracy

Świadczenie przedemerytalne może uzyskać także osoba, która ma odpowiednio długi staż pracy, bez względu na wiek.

‒ A mianowicie, do dnia rozwiązania stosunku pracy, z przyczyn dotyczących zakładu pracy, dana osoba musiała w tym zakładzie pracy przepracować co najmniej 6 miesięcy oraz posiadać okres uprawniający do emerytury. Jeśli chodzi o kobietę 35 lat, jeśli chodzi o mężczyznę – 40 lat pracy ‒ podkreśla ekspertka ZUS.

To tylko część z warunków, które musi spełnić osoba, która chciałaby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego. Więcej szczegółów i niezbędnych wymogów, można znaleźć na stronach ZUS: www.zus.pl

W kolejnym odcinku z cyklu ZUS dla Ciebie powiemy o tym, jak się starać o takie świadczenie przedemerytalne.

Elżbieta Szczerbak, mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 170 z późn. zm.).

Audycja powstała przy wspólpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

''