Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 21.10.2014

Dlaczego grożą nam wyższe ceny za wywóz śmieci

Nowelizowana ustawa o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach może doprowadzić do likwidacji wolnego rynku. Takiego zdania są organizacje skupiające przedsiębiorców zajmujących się odpadami komunalnymi.
Czy czekają nas nowe podwyżki za wywóz śmieci?Czy czekają nas nowe podwyżki za wywóz śmieci?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Proponowane przez Sejm zmiany faworyzują przedsiębiorstwa komunalne wykluczając praktycznie z gry firmy prywatne – mówi portalowi gospodarka.polskieradio. pl Marek Gębski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Zmiany polskich przepisów, uchwalone w 2011 roku, a które weszły w życie w lipcu 2013 roku dotyczące gospodarki odpadami, miały ulepszyć system, czyli zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i wyeliminować patologię. Tymczasem 10 października tego roku Sejm RP uchwalił nowelizację tej ustawy. Jeden z jej zapisów eliminuje konieczność przeprowadzania przetargu.

Po nowelizacji możliwy wywóz śmieci bez przetargów

Organizacje skupiające prywatnych przedsiębiorców zajmujących się odpadami komunalnymi są przekonane, że to skutecznie wyeliminuje konkurencję ich z rynku.

Nowelizacja faworyzuje przedsiębiorstwa komunalne

– Obecny stan prawny nie wyklucza konkurencji na rynku gospodarki odpadami. Przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2013 roku dają jak na razie możliwość zabiegania o kontrakty z gminami w przetargach. Proponowane przez Sejm zmiany faworyzują przedsiębiorstwa komunalne wykluczając praktycznie z gry firmy prywatne – mówi portalowi gospodarka.polskieradio. pl Marek Gębski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

Jedna z poprawek do ustawy usuwa obowiązek organizowania przez gminę przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów. To zdaniem prywatnych przedsiębiorców doprowadzi do wykluczenia ich z rynku.

Brak konkurencji oznacza wyższe ceny

– To doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą musieli zapłacić wyższą cenę za usługę, bo monopol niestety do tego się sprowadza – argumentuje Gębski.

Poprawka uchwalona przez Sejm procedowana jest w tej chwili przez Senat. Przedsiębiorcy z branży „śmieciowej” apelują do senatorów by zastanowili się czy taka poprawka jest rzeczywiście korzystna zarówno dla mieszkańców jak i dla gmin czy nawet całej gospodarki.

– Ja tylko przypomnę, że w obowiązującej w tej chwili ustawie, wypracowanej wspólnymi siłami na zasadzie kompromisu, gwarantowano wszystkim uczestnikom rynku równe prawa. Każdy miał prawo do udziału w przetargu na odbiór odpadów oraz na odbiór i zagospodarowanie. Wykreślenie z ustawy obowiązku organizowania przetargu na odbiór i zagospodarowanie w praktyce doprowadzi do tego, że prywatny przedsiębiorca straci rynek, bo gmina będzie faworyzowała firmę komunalną – wyjaśnia gość portalu.

Faworyzowanie spółek komunalnych, zdaniem prywatnych przedsiębiorców, to strata nie tylko dla gmin, ale i dla budżetu centralnego, ponieważ spółki takie nie są nastawione na wypracowywanie zysku. Ich działalność cechują wysokie koszty własne. Mniejsze są, więc wpływy do budżetu centralnego z tytułu podatków CIT, PIT, podatków od nieruchomości i środków transportu.

Arkadiusz Ekiert