Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 02.12.2014

Złomowanie pojazdów po nowemu. Bez opłaty recyklingowej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o złomowaniu pojazdów. Zgodnie z nim, wszyscy wprowadzający auta na polski rynek (np. dealerzy samochodowi, właściciele komisów) będą musieli zapewnić sieć zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji (mają ją tworzyć stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów).
Złomowanie pojazdów po nowemu. Bez opłaty recyklingowejGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • Bartosz Zadura z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: KE domaga się zmian w w złomowaniu pojazdów (IAR)
  • Bartosz Zadura: Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce sprawę do Trybunału (IAR)
  • Bartosz Zadura: nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od początku 2015 roku (IAR)
Czytaj także

Właściciele komisów i osoby prywatne nie będą już obciążeni opłatą recyklingową w wysokości 500 złotych za każdy używany samochód przywieziony do Polski.

Prowadzący stację demontażu samochodów nie będą mogli pobierać opłat za złomowanie auta pochodzącego z terenu Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Liechtenstein).

Dla prowadzących stacje wprowadzono specjalne opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Wydanie zaświadczenia o demontażu, bez rzeczywistego przyjęcia pojazdu do stacji lub punktu zbierania, będzie skutkowało cofnięciem przedsiębiorcy decyzji lub pozwolenia na prowadzenie działalności dotyczącej gospodarki odpadami.

Kary będą trafiać do NFOŚiGW
Kary pieniężne będą przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie finansował działania mające zwiększyć świadomość społeczną na temat recyklingu samochodów. Chodzi o przekonanie Polaków, że każdy samochód powinien być demontowany w specjalnie przygotowanej stacji.

Jeśli używany samochód, to tylko niemiecki. Tak uważa większość Polaków >>>
Ustawa zakłada, że importerzy, dealerzy samochodowi czy właściciele komisów będą musieli zapewnić sieć stacji, które zajmą się pojazdami wycofanymi z eksploatacji. Ci, którzy w ciągu roku sprzedają ponad tysiąc samochodów, będą musieli zapewnić co najmniej trzy stacje demontażu lub punkty zbierania samochodów w każdym województwie. Ci, którzy wprowadzają na rynek mniej aut, także będą musieli zapewnić minimum trzy stacje lub punkty, ale w skali całego kraju.
Rząd zakłada, że większość przepisów wejdzie w życie 1 lipca przyszłego roku. Polska musi przyjąć nowe przepisy dotyczące złomowania pojazdów, ponieważ wymaga tego dyrektywa Unii Europejskiej..

IAR, awi