Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 08.12.2014

PIT: czy polskie firmy są gotowe na rewolucję w rozliczeniach?

Od marca przyszłego roku podatnicy przy rozliczaniu PIT będą mogli skorzystać ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Jednak żeby tak się stało, to najpierw firmy - te zatrudniające powyżej pięciu osób - będą musiały przesłać dokumenty do urzędów skarbowych drogą elektroniczną.
Piotr Wołejko z Pracodawców RP, Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej, Marcin Sidelnik, PwCPiotr Wołejko z Pracodawców RP, Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej, Marcin Sidelnik, PwCPR24/PJ
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Piotr Wołejko z Pracodawców RP, Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej, Marcin Sidelnik, PwC /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Piotr Wołejko z Pracodawców RP, Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej, Marcin Sidelnik, PwC /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Nawet jedna czwarta firm może być na to nie gotowa, mówi Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Marcin Sidelnik z PwC: 25 proc. podmiotów nie ma w tej chwili podpisu kwalifikowanego

 

- Szacujemy, że 25 proc. podmiotów nie ma w tej chwili podpisu kwalifikowanego, wymaganego do tego, żeby taką deklarację złożyć. Jest to warunek konieczny do tego, żeby do systemów administracji podatkowej trafiały w ustrukturyzowany sposób dane, które pozwolą wypełnić deklaracje w odniesienie do takich podatników jak większość z nas, którzy rozliczają się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – wyjaśnia Marcin Sidelnik.
Ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko dodaje, że firmom potrzebny byłby okres przejściowy.

Piotr Wołejko: rozwijanie elektronicznych form komunikacji jest korzystne

 

- Musimy wziąć pod uwagę to, że 99 proc. firm w Polsce to są mikro- i małe przedsiębiorstwa. Niektóre te firmy są prowadzone przez osoby, które nie korzystają nie tylko z Internetu, ale i komputera. Jednak zdecydowanie i niezbędne. Usprawni to funkcjonowanie aparatu administracyjnego oraz samych przedsiębiorców – uważa Piotr Wołejko.
Dużo firm skorzysta z usług biur rachunkowych, które podpisy elektroniczne już mają - zauważa Katarzyna Dwórznik, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej. Ostatecznie jednak, ci którzy będą wysyłać dokumenty do fiskusa sami, na pewno dopełnią obowiązku.

Katarzyna Dwórznik: wielu przedsiębiorców odkłada to na ostatni a chwilę

 

- Wielu przedsiębiorców pomimo tego, że mają świadomość, iż taki obowiązek jest na nich nałożony, odkładają to na ostatnią chwilę. Może się okazać, że będzie to wyścig z czasem. Ci przedsiębiorcy są powiadomieni i muszą się dostosować do realiów, wymogów, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., i będą raczej przygotowani – twierdzi Katarzyna Dwórznik.
Firmy, które zatrudniają nie więcej niż 5 osób, nadal będą mogą wysyłać dokumenty do fiskusa w wersji papierowej. Ale będą miały na to mniej czasu, do końca stycznia.

Karolina Mózgowiec, awi