Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 29.12.2014

Płaca minimalna w Niemczech zagrozi pracującym tam Polakom?

Od 1 stycznia Niemcy wprowadzają płacę minimalną, wynoszącą 8,5 euro za godzinę pracy. Jej wprowadzenie to nie tylko większe zarobki, ale także zagrożenie dla znajdujących dotychczas bez kłopotu pracę za zachodnią granicą Polaków.
Ale płaca minimalna oznacza również zagrożenia dla Polaków.  Mogą się oni stać mniej konkurencyjni, gdyż będą równie drodzy jak inni, posiadający np. wyższe umiejętności.Ale płaca minimalna oznacza również zagrożenia dla Polaków. – Mogą się oni stać mniej konkurencyjni, gdyż będą równie drodzy jak inni, posiadający np. wyższe umiejętności.flickr/ Stephan Rebernik
Posłuchaj
  • Dlaczego wprowadzenie w Niemczech od 1 stycznia płacy minimalnej wynoszącej 8,5 euro za godzinę może być niekorzystne dla Polaków, mówi Agnieszka Zielińska z Forum HR./Justyna Golonko/Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Wprowadzenie płacy minimalnej będzie miało znaczenie nie tylko dla Polaków wyjeżdżających do pracy do Niemiec ale i dla przedsiębiorców oddelegowujących tam swoich pracowników.

Wzrosną zarobki w wielu sektorach

Według Agnieszki Zielińskiej z Forum HR, płaca minimalna oznacza olbrzymie zmiany dla Polaków. – Dotychczas stawka minimalna obowiązywała tylko w niektórych sektorach, wprowadzenie jej we wszystkich zawodach oznacza w nich wzrost płac – np. dla pracowników pralni, sprzątających, zakładów fryzjerskich - mówi.

Są też zagrożenia płacy minimalnej

Ale płaca minimalna oznacza również zagrożenia dla Polaków. – Mogą się oni stać mniej konkurencyjni, gdyż będą równie drodzy jak inni, posiadający np. wyższe umiejętności. A to oznacza, że zapotrzebowanie na Polaków może się zmniejszyć – mówi Agnieszka Zielińska. Jak wyjaśnia, te trudności mogą spotkać przede wszystkim pracowników o niskich kwalifikacjach.

Jak jednak uspokaja, zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech jest ogromne, stąd nie przewiduje wielkiego spadku zatrudnienia naszych rodaków, o ile ich kwalifikacje będą konkurencyjne w stosunku do niemieckich.

Może się też okazać, że wzrost kosztów pracy spowoduje przeniesienie produkcji do Polski. Jak mówi Witold Gadomski, publicysta z Gazety Wyborczej, płaca minimalna może zaszkodzić gospodarce niemieckiej i na krótka metę pomóc polskiej gospodarce.

Jedna piąta Polaków deklaruje, że chętnie pracowałaby w Niemczech, a w ostatnich latach najwięcej wakatów przybyło w dwóch sektorach: w budownictwie i sektorze produkcyjnym.

Justyna Golonko, jk