Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 20.02.2015

Sejm uchwalił zmiany ws. odwróconego VAT na telefony i tablety

Wprowadzenie odwróconego VAT na kolejne towary, w tym na telefony komórkowe i tablety przewiduje nowela uchwalona w piątek przez Sejm.
Sejm uchwalił zmiany ws. odwróconego VAT na telefony i tabletyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zmiany poparły wszystkie kluby sejmowe. Marcin Święcicki, sprawozdawca komisji finansów podkreśla w rozmowie z IAR, że w ostatnich latach lawinowo wzrosła liczba nieuczciwych firm, szczególnie tych, które działają w internecie, co powoduje negatywne skutki dla wszystkich
  • Maria Zuba z PiS jest zdania, że przyjęcie tej nowelizacji to mały krok naprzód w walce z nieuczciwymi firmami
Czytaj także

Głównym celem nowelizacji jest uszczelnienie naszego systemu podatkowego przez wprowadzenie innego sposobu pobierania VAT - tzw. mechanizmu odwróconego VAT - w obszarach, w których dochodzi do szczególnie dużych nadużyć.

Przewidziany w noweli odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem. Zgodnie z ustawą mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.
Nowela przewiduje ponadto korektę listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością podatkową i obowiązkiem stosowania rozliczeń miesięcznych: wyłączenie niektórych postaci złota w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem; rozszerzenie listy towarów o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu.
W nowych przepisach podwyższono również wysokość kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). Ponadto nowela wprowadza regulacje mające na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów o VAT do prawa unijnego, a także zmiany dotyczące stosowania tzw. ulgi na złe długi.
W piątkowym głosowaniu nad tym rządową nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych głosowało 407 posłów - 397 z nich opowiedziało się za wprowadzeniem nowelizacji, 2 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

PAP, abo