Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 18.05.2015

Partnerstwo publiczno-prywatne: korzystna forma realizowania inwestycji infrastrukturalnych

Do współpracy pomiędzy jednostkami administracji publicznej a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych nikogo nie trzeba przekonywać. Z dostępnych analiz wynika, że Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest tańsze niż tradycyjna forma realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Może przynieść oszczędności sięgające nawet 17 procent w porównaniu z tradycyjnym modelem realizacji inwestycji.
Posłuchaj
  • Partnerstwo publiczno-prywatne jest nową formą realizacji usług publicznych (Elżbieta Mamos - Gawryś/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Partnerstwo może obejmować takie dziedziny jak: budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, siedziby władz publicznych czy gospodarka komunalna, ale również budowa dróg i autostrad, portów czy lotnisk.

Problemy PPP w Polsce

Partnerstwo publiczno-prywatne jest nową formą realizacji usług publicznych, wykreowaną właśnie po to, by rozwiązać narastające problemy zarządzania nowoczesnymi, demokratycznymi krajami gospodarki rynkowej. Jego stosowanie w Europie i w świecie liczy sobie niespełna 20 lat. W Polsce, choć realizowane z trudem, toruje sobie drogę w naszej rzeczywistości gospodarczej, co potwierdza Jacek Piłatkowski naczelnik wydziały PPP w ministerstwie gospodarki.

- Problemem polskiego PPP jest to, że zdecydowana większość projektów jest realizowana przez urzędy powiatowe, przez samorządy. Są to projekty w granicach 20 mln zł. Do tej pory mamy tylko jeden projekt na szczeblu rządowym - powiedział. 

Wymierne korzyści 

Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum przekonuje, że PPP to bardzo korzysta forma realizowania inwestycji infrastrukturalnych. - Jesteśmy opóźnieni w tej dziedzinie. Wynika to z jakości kapitału ludzkiego - dodała.  

Elżbieta Mamos-Gawryś, asop