Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 16.06.2015

Nowi ministrowie Ewy Kopacz mówią o swojch planach. Czerwiński zapewnia, że nie będzie "miotły"

W Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowych ministrów: skarbu - Andrzeja Czerwińskiego, zdrowia - profesora Mariana Zembali, i sportu - Adama Korola. Po ceremonii nowi członkowie gabinetu wzięli udział w posiedzeniu rządu. Są pierwsze zapowiedzi ich działań. Dla ministra Czerwińskiego najważniejszy jest gazoport i reforma górnictwa. Obiecuje, że nie będzie "miotły" w spółkach skarbowych.
Posłuchaj
  • Od tego spotkania zależeć będzie nowy kształt rządu. W Belwederze trwa spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premier Ewą Kopacz oraz wicepremierem Januszem Piechocińskim. To na nim zatwierdzone będą nazwiska nowych ministrów w rządzie PO-PSL. /Michał Fedusio, Polskie Radio, IAR?.
  • Nowi ministrowie, których nazwiska ma jeszcze dziś ogłosić premier, zostaną powołani jutro o 10.00. Poinformowała o tym szefowa prezydenckiego biura prasowego, Joanna Trzaska-Wieczorek./IAR/.
  • W Belwederze rozmawiano o przyszłości koalicji i nowych ministrach./Michał Fedusio, Poklskie Radio/
  • Premier Ewa Kopacz podała nazwiska nowych ministrów. Szefem resortu zdrowia będzie prof. Marian Zembala, sportu - Adam Korol, a skarbu państwa - Andrzej Czerwiński. Premier podkreślała, że nowi ministrowie są znakomitymi fachowcami i ma do nich pełne zaufanie. ?IAR/.
  • Opozycja jak zwykle w takich przypadkach nieusatysfakcjonowana i krytykuje nowe rządowe nazwiska. /Agnieszka Rucińska, Polskie Radio/.
  • PSL chwali decyzje kadrowe premier Ewy Kopacz. " Cieszymy się, że rząd będzie mógł wrócić do normalnej pracy" - mówi poseł ludowców Bartłomiej Bodio./Danuta Zaczek, IAR/.
  • Nowi ministrowie mają nie tylko być sprawnymi administratorami, ale też poprawić mocno nadszarpnięty wizerunek rządu. Tak nominacje dla nowych szefów resortów komentuje profesor Wawrzyniec Konarski./IAR/.
  • Profesor Marian Zembala będzie lepszym ministrem, niż Bartosz Arłukowicz. Tak nominację kierownika Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu na stanowisko ministra zdrowia ocenia przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Dodaje jednocześnie, że 4 miesiące do wyborów to za krótko, by coś zmienić w służbie zdrowia. /IA
  • Premier Kopacz do nowych ministrów: Trafiliście do rządu w trudnych czasach./IAR/.
  • Premier wyraziła przekonanie, że nowi ministrowie będą myśleć w pierwszej kolejności o swoich rodakach, a dopiero na końcu o sobie./IAR/.
  • Marian Zembala podczas krótkiego spotkania w Pałacu Prezydenckim zapowiedział, że jednym z jego priorytetów będzie zmiana w finansowaniu leczenia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych./IAR/.
  • Nowy minister skarbu mówi, że w jego resorcie nie będzie rewolucji/.IAR/
  • Szef Fundacji Batorego przewiduje jednocześnie, że nowi ministrowie - jeśli tylko będą zdeterminowani do działania - mogą sporo osiągnąć nawet rządząc tylko kilka miesięcy. "Oczywiście nie ma tu mowy o sprawach wielkich" - dodaje profesor Smolar./IAR/.
  • Dokończenie budowy gazoportu i reforma górnictwa. To najważniejsze zadania nowego ministra skarbu. Andrzej Czerwiński przed gmachem ministerstwa przekonywał również dziennikarzy, że nie zamierza zaczynać pracy od odwoływania prezesów spółek skarbu państwa./IAR/

Rząd zajmował się między innymi wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia naszego wojska w misji RESOLUTE SUPPORT Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Afganistanie.

Nowi ministrowie zaprzysiężeni. "Zmiana jest elementem normalności"

Źr. TVN24/x-news

Ewa Kopacz: ministrowie na trudne czasy

Podczas ceremonii zaprzysiężenia Ewa Kopacz mówiła do nowych członków rządu, że zasilili jego szeregi w trudnych czasach.

Kardiochirurg, inżynier, wioślarz i prawnik. Sylwetki nowych ministrów (grafika)

Źr. TVN24/x-news

"Łatwo nie będzie" - dodała, przyznając równocześnie, że nowi ministrowie to ludzie służby, którym nie zależy na dowartościowaniu się, bo już są mistrzami w swoich dziedzinach. Przyszli by pokazać czym jest bezinteresowna służba na rzecz Polaków - mówiła premier.

O gotowości nowych ministrów do służenia krajowi mówił też prezydent Bronisław Komorowski. Rządowi życzył też woli dokończenia dzieła poprzedników, odwagi, a ministrom - przekonania, że swoje zadania robią właśnie w imię służby państwu.

Nowy minister zdrowia chce pieniędzy od firm ubezpieczeniowych

Nowy minister zdrowia sugeruje rewolucję w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Profesor Marian Zembala chce, by firmy ubezpieczeniowe przekazywały część składek na ratownictwo medyczne.

Prof. Zembala: Będziemy wędrować po Polsce i rozmawiać z Polakami o zdrowiu

Źr. TVP/x-news

Marian Zembala podczas krótkiego spotkania w Pałacu Prezydenckim zapowiedział, że zmiana w finansowaniu leczenia poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych będzie jednym z jego priorytetów. Jak mówił, obecnie ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy zniszczonego silnika czy karoserii auta, ale człowiek poszkodowany w wypadku powinien być również chroniony, i to szczególnie, bo jest "ważniejszy od silnika i karoserii". Minister mówił, że podobnie jest w innych krajach europejskich. Nie chciał na razie powiedzieć jaka część składki powinna trafić na ratownictwo medyczne.

Marian Zembala zapowiedział, że w każdy kolejny czwartek (począwszy od następnego) będzie odwiedzał różne ośrodki zdrowia w całym kraju. W piątki chce nadal przyjmować swoich pacjentów w klinice w Zabrzu na co dostał zgodę od premier Ewy Kopacz.

Czerwiński: nie będzie rewolucji w resorcie skarbu, najwazniejszy gazoport i reforma górnictwa

Poseł PO z Małopolski Andrzej Czerwiński po zaprzysiężeniu przez prezydenta mówił dziennikarzom, że rewolucji w resorcie skarbu nie będzie.

Dokończenie budowy gazoportu i reforma górnictwa. To najważniejsze zadania nowego ministra skarbu. Do resortu wprowadził go ustępujący minister Włodzimierz Karpiński.

Nie będzie "miotły" w spółkach skarbowych

Andrzej Czerwiński przed gmachem ministerstwa przekonywał również dziennikarzy, że nie zamierza zaczynać pracy od odwoływania prezesów spółek skarbu państwa. Minister twierdził, że ci prezesi którzy pracują profesjonalnie i dbają o dobre wyniki finansowe mogą " spać spokojnie".

Andrzej Czerwiński nie chciał zadeklarować czy powoła w swoim resorcie
nowych wiceministrów

Odpowiadał też na pytanie, dlaczego zgodził się wejść do rządu na 4 miesiące przed wyborami. To zależy od perspektywy, w moim przypadku to sporo czasu, żeby przygotować zadania i je zrealizować - mówił Czerwiński.

Nowy minister skarbu: Na pewno nie będę szukał rewolucji

Zapewnił, że oceniając ludzi gospodarującymi mieniem skarbu państwa będzie się kierował osiąganymi przez nich wynikami, a nie z jakich środowisk pochodzą.

Minister sportu spotkał się z poprzednikiem

Nowy minister sportu spotkał się ze swoim poprzednikiem. Adam Korol zapowiedział, że przedstawi swoje priorytety za kilka tygodni.

Korola powitał w ministerstwie odchodzący szef resortu, Andrzej Biernat. Nowy minister wyraził nadzieję, że będzie pełnił swój urząd dłużej niż cztery miesiące, jakie pozostały do końca kadencji Sejmu.

Nowi ministrowie znani od poniedziałku

Prof. Marian Zembala, poseł PO Andrzej Czerwiński i b. wioślarz Adam Korol będą nowymi ministrami: zdrowia, skarbu i sportu - poinformowała w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych; Anna Nemś - wiceministrem gospodarki; Dorota Niedziela - wiceministrem środowiska.

Wczoraj prezydent wręczył dymisje "starym" ministrom

Prezydent wręczył dymisje ministrom. Oprócz odwołanych szefów resortów: zdrowia - Bartosza Arłukowicza, skarbu - Włodzimierza Karpińskiego i sportu - Andrzeja Biernata oraz koordynatora do spraw służb specjalnych Jacka Cichockiego, w spotkaniu w Belwederze uczestniczyli premier Ewa Kopacz oraz wicepremierzy Tomasz Siemoniak z PO i Janusz Piechociński z PSL oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

Kopacz o nowych ministrach

"Każda z tych osób (...) wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi" - powiedziała Kopacz, prezentując w poniedziałek nazwiska nowych ministrów.

M. Zembala, A. Czerwiński i A. Korol - nowe twarze w rządzie Ewy Kopacz

Źr. TVN24/x-news

Prof. Marian Zembala to lekarz, kardiochirurg, transplantolog i kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. "Wspólnie z profesorem Religą stworzył, a potem rozwinął w Zabrzu nowoczesną, polską kardiochirurgię i transplantologię serca, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest również, co ważne, pionierem transplantacji płuc w Polsce" - zaznaczyła.

Andrzej Czerwiński, który obejmie resort skarbu, to - mówiła Kopacz - samorządowiec, b. prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji; obecnie przewodzi komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych. Jak oceniła, Czerwiński to specjalista w dziedzinie energetyki oraz gospodarki.

Sylwetka Andrzeja Czerwińskiego

Poseł Platformy Obywatelskiej z Nowego Sącza Andrzej Czerwiński ma zostać nowym ministrem skarbu państwa. Szefowa rządu Ewa Kopacz przedstawiła go w poniedziałek jako specjalistę w dziedzinie energetyki i gospodarki.

Andrzej Czerwiński ministrem Skarbu Państwa

Źr. TVN24/x-news

Czerwiński zastąpi na stanowisku Włodzimierza Karpińskiego, który odchodzi z ministerstwa w związku z publikacją akt ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej. Karpiński ocenił w poniedziałek, że głównym wyzwaniem dla jego następcy będzie restrukturyzacja górnictwa.

Andrzej Czerwiński jest posłem, przewodniczy komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, zasiada też w komisjach gospodarki i infrastruktury. Jest członkiem licznych zespołów i grup parlamentarnych, m.in. zespołu ds. energetyki, zespołu sportowego oraz grupy ds. przestrzeni kosmicznej.
Jak napisano na stronie internetowej posła, głównym efektem prac gremiów, w których dotąd zasiadał, "jest szereg kluczowych zmian zmierzających do stworzenia w Polsce konkurencyjnego rynku energii". "Należą do nich ustawa o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii oraz ustawa o efektywności energetycznej. Obecnie Andrzej Czerwiński przewodzi pracom nad tzw. trójpakiem, czyli ustawą Prawo Energetyczne dotyczące elektroenergetyki i ciepłownictwa, Prawo Gazowe oraz ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii" - napisano.

Czerwiński ma 61 lat. Jest posłem od 2001 r. Wcześniej był prezydentem Nowego Sącza, radnym, prowadził też własną firmę. "Pracując w lokalnym samorządzie, doprowadził między innymi do uruchomienia składowiska odpadów komunalnych oraz otwarcia hali widowisko sportowej i krytej pływalni" - napisano na stronie.

Zanim trafił do Platformy Obywatelskiej, był przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a później piastował to samo stanowisko w Unii Wolności. W latach 1994 - 2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta.

Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Skończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Ukończył też studia i kursy podyplomowe z zakresu administracji publicznej, organizacji i zarządzania.

Żonaty, ma troje dzieci. Interesuje się sportem, a szczególnie piłką nożną.


Adam Korol jest - jak mówiła szefowa rządu - b. wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. "Od początku (związany) z jedną, ukochaną dziedziną sportu - z wioślarstwem. Wykładowca akademicki, zapalony maratończyk, stawiający przed sobą ciągle nowe wyzwania, człowiek z pasją, którą przelewa na swoich bliskich, ale też podopiecznych, szczególnie tych młodych" - podkreśliła.

W swojej karierze zdobył także czterokrotnie złote medale na Mistrzostwach Świata oraz na Mistrzostwach Europy w 2010 roku.
Pięciokrotny olimpijczyk - oprócz Pekinu - z Atlanty, Sydney, Aten i Londynu.
W 2010 roku był członkiem honorowym komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi.
Urodził się 20 sierpnia 1974 roku w Gdańsku. Jest zawodnikiem klubu Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w tym samym mieście.

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kopacz poinformowała też, że Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych. Prezentując Biernackiego, Kopacz powiedziała, że jest przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych; pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także ministra sprawiedliwości.

Nowi wiceministrowie

Jak dodała, Anna Ewa Nemś zostanie sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. "Działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, b. wiceprezydent Zawiercia, posłanka na Sejm VII kadencji, absolwentka wydziału handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie" - powiedziała szefowa rządu.

Sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska zostanie Dorota Niedziela. "Absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarka weterynarii, od początku kadencji aktywny członek sejmowej komisji ochrony środowiska, aktywna na forum europejskim, osoba, która zaznaczyła swoją obecność merytoryką i zaangażowaniem ws. ochrony klimatu" - powiedziała premier.

Kopacz na zakończenie spotkania z mediami zwróciła się do Polaków. "Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę, ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali" - powiedziała premier.

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 20.05.2015 r. kardiochirurg prof. dr hab. med. Marian Zembala Na zdjęciu archiwalnym z dnia 20.05.2015 r. kardiochirurg prof. dr hab. med. Marian Zembala

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 15.01.2015. poseł PO Andrzej Czerwiński. Czerwiński zastąpi Włodzimierza Karpińskiego na stanowisku ministra skarbu państwa - poinformowała 15 czerwca 2015 roku premier Ewa Kopacz. Karpiński zrezygnował z funkcji w rządzie, w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej. Na zdjęciu archiwalnym z dnia 15.01.2015. poseł PO Andrzej Czerwiński. 

Na zdjęciu archiwalnym z dnia 30.06.2013. wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Adam Korol. Na zdjęciu archiwalnym z dnia 30.06.2013. wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Adam Korol.

Borusewicz: to dobre zmiany dla PO

–To dobre zmiany dla Platformy Obywatelskiej ocenia Bogdan Borusewicz. Marszałek Senatu i wiceprzewodniczący PO podkreśla, że Małgorzata Kidawa - Błońska będzie dobrym marszałkiem Sejmu.

Wczoraj zarząd krajowy PO zdecydował, że to rzeczniczka rządu będzie kandydatką do fotela marszałka. Borusewicz uważa, że Kidawa-Błońska ma cechy, które pozwolą jej sprawnie zarządzać parlamentem. Ma cechy koncyliacyjne i jednocześnie jest na tyle stanowcza, żeby wyrobić sobie autorytet.

Bogdan Borusewicz, który był gościem PR24, tłumaczył, że nowi ministrowie zdrowia, sportu i skarbu państwa - to osoby kompetentne, a ich obecność poprawi funkcjonowanie rządu. Prof. Zembala jest nie tylko znanym chirurgiem, ale także zna się na zarządzaniu w służbie zdrowia, Adam Korol jest związany z Akademią Wychowania Fizycznego w Gdańsku i ma opinię inteligentnego człowieka i specjalisty, natomiast poseł Czerwiński to wieloletni szef komisji skarbu - świetny ekspert od energetyki. Borusewicz dodaje, że to "zaskakująco dobre kandydatury".

Marszałek Senatu i wiceprzewodniczący partii dodaje, że wkrótce Platforma Obywatelska rozpocznie kampanię referendalną i to będzie sprawdzian dla PO, ale i dla innych formacji.

To referendum Platformy - mówi Borusewicz, ponieważ zarządził je prezydent, który wywodzi się z PO, a w Senacie także większość z Platformy przegłosowała wniosek o referendum. Plebiscytowi był i będzie przeciwny PiS, i zdaniem Bogdana Borusewicza to dobra płaszczyzna, żeby się skonfrontować.

PSL chwali decyzje kadrowe premier Ewy Kopacz

PSL chwali decyzje kadrowe premier Ewy Kopacz. "Cieszymy się, że rząd będzie mógł wrócić do normalnej pracy" - powiedział poseł ludowców Bartłomiej Bodio.

"To jest bardzo dobry ruch, który pozwoli rządowi wrócić do pracy, przeciąć wszystkie spekulacje. Tym bardziej jest nam miło, że pani premier skorzystała z wzorów wypracowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe szukając ministrów, którzy są fachowcami w swoich dziedzinach tak jak Władysław Kosiniak-Kamysz, który jest jednym z najlepszych ministrów tego rządu" - powiedział Bartłomiej Bodio. Dodał, że największą niespodzianką dla PSL-u była nominacja posła PO i byłego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, który obejmie funkcję koordynatora ds. służb specjalnych. "Bardzo dobry ruch, taki niespodziewany" - powiedział poseł ludowców.

Bartłomiej Bodio pytany, czy te nominacje były uzgadniane z PSL-em powiedział, że prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński znał nazwiska wszystkich kandydatów.

Ziobro o nominacjach: "od Sasa do lasa"

Zmiany w rządzie skrytykował lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, chodzi tu wyłącznie o cel wyborczy Platformy Obywatelskiej, a nie o realizację konkretnych zadań przez ministrów.

Według Zbigniewa Ziobry, premier nie wyjaśniła, czym kierowała się przy podejmowaniu takich decyzji i zamiast klucza personalnego widać "chaotyczne działania od Sasa do lasa".

Zbigniew Ziobro ma zastrzeżenia na przykład do profesora Mariana Zembali. Jego zdaniem, należy on do tej części środowiska medycznego, które bardzo dużo zyskało finansowo na rządach Platformy Obywatelskiej.

Wadą Marka Biernackiego jest zaś zdaniem Zbigniewa Ziobry to, że obejmuje już kolejne stanowisko w rządzie tej koalicji.

Łanda: prof. Zembala ma ocieplić wizerunek rządu

Profesor Marian Zembala na stanowisku ministra ma ocieplić wizerunek rządu i Platformy Obywatelskiej. Tak uważa ekspert do spraw ochrony zdrowia Krzysztof Łanda.

Krzysztof Łada uważa, że nietrudno być lepszym ministrem od Bartosza Arłukowicza, ale spodziewa się po profesorze Zembali wytyczenia drogi rozwoju systemu opieki zdrowotnej.

Zaznacza, że trudno na razie mówić o kandydacie i oceniać, czy sprawdzi się w nowej roli, ale z pewnością ociepli wizerunek rządu i pozwoli Platformie Obywatelskiej zyskać kilka punktów procentowych w nadchodzących wyborach.

Bukiel: prof. Zembala będzie lepszym ministrem niż Arłukowicz

Profesor Marian Zembala będzie lepszym ministrem, niż Bartosz Arłukowicz. Tak nominację kierownika Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu na stanowisko ministra zdrowia ocenia przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel. Dodaje jednocześnie, że 4 miesiące do wyborów to za krótko, by coś zmienić w służbie zdrowia.

Zdaniem Bukiela, profesor Zembala orientuje się we wszystkich problemach i wie co trzeba zrobić, żeby było lepiej. Jednak w związku z ograniczeniami: niedofinansowaniem i brakiem pieniędzy nie będzie w stanie nic zrobić - "choćby stanął na głowie" - dodał Bukiel.

Przewodniczący OZZL uważa, że można nawet teraz wprowadzić zmiany, które poprawiłyby sytuację pacjentów i pracę lekarzy. Wymienił tu zmniejszenie biurokracji i ułatwienia w wypisywaniu leków. Zdaniem Bukiela zmian systemowych nie będzie.

Prof. Konarski: nowi ministrowie mają poprawić wizerunek rządu

Nowi ministrowie mają nie tylko być sprawnymi administratorami, ale też poprawić mocno nadszarpnięty wizerunek rządu. Tak nominacje dla nowych szefów resortów komentuje profesor Wawrzyniec Konarski.

Politolog podkreślał w rozmowie z IAR, że nowy minister sportu Adam Korol i szef resortu skarbu państwa Andrzej Czerwiński to ludzie z osiągnięciami, ale mniej znani. Z punktu widzenia wizerunku partii postawienie na nich, w ocenie profesora Konarskiego, może być trafnym posunięciem.

Korol może właściwie skupić się tylko na administrowaniu, bo - jak mówił ekspert - polski sport ma się dobrze.

Z kolei Andrzej Czerwiński będzie musiał się zmierzyć z kilkoma problemami, związanymi między innymi z prywatyzacją czy funkcjonowaniem państwowych firm.

Profesor Konarski zaznaczył, że jeśli uda mu się choć część z nich rozwiązać, PO na tym zyska.

Według politologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Marian Zembala jako minister zdrowia nie przeprowadzi raczej żadnych radykalnych reform ze względu na niewielką ilość czasu. W ocenie profesora Konarskiego, premier stawiając na lekarza i wybitnego kardiochirurga ma nadzieję, że doprowadzi on do zmiany nastawienia środowiska lekarskiego wobec rządu.

Wcześniej spotkanie u prezydenta

Wcześniej w Belwederze zakończyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premier Ewą Kopacz oraz wicepremierem Tomaszem Siemoniakiem. To na nim zatwierdzano nazwiska nowych ministrów.

Prezydent poznał listę nowych ministrów Ewy Kopacz

Spotkanie trwało niespełna godzinę. O godz. 16.30 planowane jest oświadczenie premier Ewy Kopacz.

"Zgodnie z wcześniej złożonymi deklaracjami prezydent postrzega swoją rolę jako stabilizatora sytuacji politycznej i dlatego zaprosił na spotkanie premier Ewę Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego" - powiedziała dziennikarzom Trzaska-Wieczorek.

Jak zaznaczyła, na popołudniowym spotkaniu premier Kopacz przedstawiła propozycje zmian w składzie rządu. Według wstępnych ustaleń zmiany w składzie Rady Ministrów zostaną dokonane we wtorek o godz. 10 - poinformowała dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że prezydent "przede wszystkim chciał usłyszeć, czy istnieje stabilna koalicja, zdolna do wzięcia odpowiedzialności za rządzenie krajem"

Już w czwartek premier Ewa Kopacz zapewniła, że "ma już poukładane w głowie", kto zastąpi Sikorskiego i członków rządu, którzy podali się do dymisji. Według otoczenia szefowej rządu, rozmowy z kandydatami miały być prowadzone w weekend.

AR, PAP, jk