Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 23.06.2015

Minister finansów Mateusz Szczurek: kwota wolna od podatku to drogi i "tępy instrument"

Kwota wolna od podatku jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu podatkowego - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

O tym, że rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku informowała na początku czerwca rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza podniesienie kwoty wolnej np. do 8 tys. zł wsparłoby także najlepiej zarabiających.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku znalazło się wśród zapowiedzi kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło złożonych podczas sobotniej konwencji tej partii w Warszawie.

Minister finansów pytany we wtorek w radiu RMF FM, czy popiera pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku, podkreślił, że jest to tylko jeden z elementów systemu podatkowego. - Uważam, że jest to jakiś fetysz kwoty wolnej, dlatego że jest to kawałek, wcale nie najważniejszy systemu podatkowego w Polsce - podkreślił Szczurek.

Minister: Podatki w Polsce są bardzo niskie, a podwyższenie kwoty wolnej to koszt kilkunastu mld

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Wady wysokiej kwoty wolnej od podatku

Według niego podniesienie kwoty wolnej od podatku wiąże się z podwyższeniem innych podatków. - Raczej skłaniałbym się czy zachęcał panią premier do trochę innych rozwiązań niż kwota wolna od podatku, która jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu podatkowego - powiedział Szczurek.

Minister finansów podkreślił, że 18 proc. płatników ma zerowy podatek, a ponad 30 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie płaci żadnego podatku.

Zapewnił, że wszystkie zmiany w podatkach na 2016 rok, będą się mieścić w regułach budżetowych. - Wszystko zależy od skali, od tego, co robimy z wydatkami. Pytanie, co chcemy osiągnąć przez zmiany w podatkach i jakie są wady polskiego systemu podatkowego. Ja bym wskazał dwie - zaznaczył.

- Jedna to jest wyjątkowo niska progresywność, czyli coś takiego, że dla osoby średnio zarabiającej czy lepiej zarabiającej podatki i składki są bardzo niskie. Jednocześnie one nie są aż takie bardzo niskie dla osób mało zarabiających - zauważył Szczurek.

- Druga wada systemu to jest rozstrzelenie wysokości obciążeń składkowo-podatkowych pomiędzy różnymi rodzajami świadczonej pracy - dodał.

Pytany o plany polityczne, Szczurek odpowiedział, że kariera parlamentarna go nie interesuje i nie wystartuje w wyborach.

Rząd: Płaca minimalna może wzrosnąć o 100 zł w 2016 r. Kwota wolna od podatku też może być wyższa

TVN24/x-news

PAP, abo