Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 06.07.2015

Mateusz Szczurek: grecki kryzys do lekcja dla Polski

Samo referendum nie musi być taką kluczową sprawą, to jest pewien etap w negocjacjach – tak wczorajsze referendum w Grecji komentuje na antenie radiowej Jedynki Mateusz Szczurek, minister finansów.
Posłuchaj
  • O tym co czeka Grecję po referendum w Sygnałach dnia Radiowej Jedynki mówił Mateusz Szczurek, minister finansów
Czytaj także

W niedzielnym referendum Grecy głosowali przeciwko propozycji międzynarodowym wierzycieli. W ten sposób wyrazili poparcie dla obecnego rządu. - W przypadku tych negocjacji międzynarodowych zderza się mandat od narodu greckiego z mandatami od kolejnych społeczeństw państw strefy euro. To jest podstawowa trudność, którą od miesięcy widzimy w negocjacjach między Grecją a eurogrupą. Niemieccy wyborcy, holenderscy, irlandzcy nie akceptują niektórych z greckich propozycji – uważa minister.

Trochę inna sytuacja jest we Francji, w której jest większe poparcie dla pomocy dla Grecji.

To będzie trudny okres dla Grecji

Zdaniem gościa Sygnałów dnia trudno obecnie przewidzieć, w którą stronę potoczą się losy Grecji, jednak pewne jest, że to nie będzie łatwy czas dla tego kraju. – Niezależnie, w którą stronę posuną się dalsze negocjacje, z pewnością czeka Greków trudny okres. Czy on będzie wynikał z dewaluacji, jeśliby miał nastąpić Grexit, czy ze znacznie ściślejszego pilnowania kasy publicznej. A moim zdaniem nawet w przypadku Grexitu, to drugie też byłoby konieczne. To zawsze oznacza zmianę sposoby życia dla wielu Greków – ostrzega rozmówca.

Polska wspiera Grecję pośrednio

Bezpośrednio Polska nie jest zaangażowana w Grecję. - Na poziomie prywatnym tzw. ekspozycja polskich instytucji finansowych na Grecję jest bardzo mała. Polska wzmacniała Międzynarodowy Fundusz Walutowy. I to wzmocnienie ciągle jest w mocy. To nie znaczy, że pożyczamy pieniądze Grecji tylko MFW. A właściwie dopuszczamy możliwość zwiększenia polskiego zaangażowania w Funduszu. To jest najbardziej wiarygodna instytucja finansowa na świecie. Więc to dobra lokata dla naszych rezerw walutowych – uważa Mateusz Szczurek.

Co dalej z Grecją?

Do 20 lipca do Europejskiego Banku Centralnego z Grecji musi trafić 3,5 mld euro. A Grecy pieniędzy nie mają. - Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze te pieniądze nie zostaną zapłacone. Referendum jest rozstrzygnięciem politycznym, które utrzymuje obecny rząd przy władzy. To jest największe znaczenie referendum – uważa gość. - Co do gospodarczych planów. Przed nami spotkania szefów państwo strefy euro – dodaje.

Czytaj dalej
warufakis 1200
Grecja po referendum: dymisja ministra finansów. Co dalej z negocjacjami z eurogrupą?

Polska bacznie przygląda się sytuacji w Grecji

- Dla Polski ważna jest geopolityka. Na ile problemy gospodarcze Grecji przekładać się będą na jej pozycję, jej członkostwo w Unii Europejskiej. Jest to sprawa kluczowa dla stabilności Europy. Po drugie decyzje podjęte w Atenach będą wpływały na funkcjonowanie całej strefy euro. Jest zupełnie jasne, że działanie jakiejkolwiek wspólnoty, gdzie niektórzy nie trzymają się zasad, jest trudne. Te decyzje Grecji mogą popchnąć integrację Europejska, w niektórych kierunkach – wyjaśnia minister finansów. - Pewnym możliwym scenariuszem jest przyspieszenie większej ingerencji Europy w politykę gospodarczą poszczególnych członków, by nie popuścić do takiego zdryfowania, czy zupełnej niekompatybilności – dodaje.

Czytaj dalej
grecja 1200 pap 05.07.2015.jpg
Po referendum w Grecji giełdy w dół, osłabienie euro i złotego

Polska w strefie euro

Zdaniem rozmówcy kryzys grecki i przedłużająca się stagnacja w strefie euro są lekcją dla Polski i są nową informacją, dla tych którzy chcą szybkiego wejścia do strefy euro. Podkreśla on, ze niezdolność poradzenia sobie z tym kryzysem jest argumentem przeciwko. - Chociaż dla mnie ważniejszym argumentem są utrzymujące się ciągle nierównowagi w strefie euro i niemożność wyrównania ich – mówi gość.

Wiele będzie zależało od dzisiejszego spotkania Angeli Merkel z Francois Hollandem - zderzą się dwie wizje: rygorystycznego podejścia i łagodniejszego potraktowania Grecji. Do tej pory przedstawiciele unijnych instytucji ostrzegali, że głosowanie na NIE przybliży Grecję do wyjścia ze strefy euro. W ostatnich godzinach te deklaracje nie były już jednak takie oczywiste.

abo