Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 23.07.2015

Jak przetrwać upały w pracy? Sprawdź, jakie prawa ci przysługują

Mamy do czynienia z najgorętszym okresem w roku. Dla urlopowiczów oznacza to wymarzoną aurę do wypoczynku, ale dla wielu osób pracujących upały wiążą się z dodatkowymi trudnościami. Dlatego też w wielu krajach wysokie temperatury są tym czynnikiem, który powoduje, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom specjalne warunki pracy.
Posłuchaj
  • O obowiązkach pracodawcy podczas upałów mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Andrzej Kubisiak z Work Service /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Praca w wysokich temperaturach jest wyzwaniem, ale jeśli trafimy do odpowiednio przygotowanego pracodawcy, który zapewni nam klimatyzowane pomieszczenie do pracy i odpowiednie warunki, czasami praca może stawać się wybawieniem od upałów, ponieważ możemy się przed nimi schronić – mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.

Obowiązki pracodawców

Gość radiowej Jedynki przypomina, jakie warunki powinien zapewnić nam pracodawca w upały.

- W sytuacji, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza i świadczymy pracę na otwartej przestrzeni, wówczas pracodawca jest zobowiązany, żeby zapewnić nam chociażby dostęp do napojów chłodzących. W przypadku fizycznych prac na zewnątrz, pracodawca musi zapewnić dostęp do natrysków bądź wody bieżącej – mówi Andrzej Kubisiak.

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, w przypadku prac w pomieszczeniach, gdy temperatura na zewnątrz przekroczy 28 stopni Celsjusza, również powinniśmy mieć zapewniony dostęp do napojów chłodzących, do wody.

- Możemy oczekiwać również, że pracodawca zapewni nam wówczas dobrze działającą klimatyzację, wentylatory czy żaluzje w oknach – mówi Andrzej Kubisiak.

Jak jest w innych krajach?

Podobne zasady i limity obowiązują w innych krajach europejskich, choć średnie temperatury latem w Zachodniej i Południowej Europie są wyższe niż w Polsce. Często spotykanym sposobem radzenia sobie Europejczyków z upałami jest stosowanie elastycznego czasu pracy z przerwą na te pory dnia, w których temperatury są najwyższe. W Niemczech pracodawcy mają obowiązek zwolnić pracowników do domu, jeśli temperatura w miejscu pracy przekracza 35 stopni C. W Wielkiej Brytanii w upalne dni pracownicy mogą zostać zwolnieni z formalnego, obowiązującego na co dzień dress code’u, na rzecz bardziej wygodnych strojów. Grecy, Hiszpanie czy Włosi w porze największych upałów mają wpisany w dzień pracy 2-3 godzinną sjestę. We Francji nie ma co prawda wskazanej temperatury, uznawanej za niebezpieczną dla zdrowia, jednak pracodawcy wedle uznania stosują się do zasad podobnych do tych obowiązujących w naszym kraju.

Nie wszystkie firmy przestrzegają zasad BHP

Choć w wielu krajach zapewnianie specjalnych warunków pracownikom w trakcie upałów stosowanych jest wedle uznania, w Polsce wymienione obowiązki dotyczą zasad BHP i są uregulowane prawnie. Za nieprzestrzeganie tych zasad i brak zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy w upalne dni pracodawcom grozi mandat od 1 tys. do 2 tys. zł, a jeśli skala naruszeń jest duża, może skutkować skierowaniem sprawy do sądu i karą finansową do 30 tysięcy złotych.

Jedynka/Work Service, Justyna Golonko, awi