Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 22.07.2015

Emigracja zarobkowa: jak powstrzymać odpływ młodych ludzi z Polski?

Wyjeżdżają do pracy za granicę i coraz częściej starają się pozostać tam na stałe. Jedni dlatego, że są przekonani, iż ewentualny powrót do kraju nie stworzy im lepszych perspektyw. Inni uważają, że rynek pracy w Polsce jest nadal trudny.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że najważniejsza dla przekonania młodych Polaków o pozostaniu w kraju jest możliwość pozyskania dobrej, dającej stałe zatrudnienie i dobre wynagrodzenie pracy w kraju.

Zdaniem ministra młodzi ludzie decydują się na wyjazd przede wszystkim ze względu na lepsze zarobki.

Podkreślił, że mamy najniższe bezrobocie od 7 lat i wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni będzie ono jednocyfrowe. Przy wzroście gospodarczym powyżej 3,5 procent jest naprawdę dobry moment na podwyżkę wynagrodzeń.

Program "Praca dla Młodych"

Minister przypomniał także, iż rząd przygotował program "Praca dla Młodych", przeznaczony dla osób do 30 roku życia. Przewiduje on, że pracodawca będzie mógł przez okres 12 miesięcy otrzymywać refundację wynagrodzenia zatrudnionej młodej osoby. Co miesiąc będzie otrzymywał środki w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minister zaznaczył, że ważne, by pracodawca oprócz środków otrzymanych dołożył też coś od siebie, do czego mocno zachęca.

Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dzięki większej skuteczności urzędów pracy i innym wprowadzonym już programom jak chociażby "Pierwszy biznes wsparcie w starcie" spadek bezrobocia wśród osób młodych w ostatnim roku wynosi około 20 procent.

Do pracy za granicą wyjeżdżają nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach

Im dłużej przebywają poza krajem, tym trudniej liczyć na ich powrót. Badania wskazują, że na emigracji zarobkowej przebywa ponad dwa miliony naszych rodaków i wszystko wskazuje na to, że zjawisko to będzie się nasilać.

Do pracy za granicą wyjeżdżają nie tylko osoby o niskich kwalifikacjach - podkreśla pełnomocnik zarządu Grupy Work Service, Krzysztof Inglot. W rozmowie zwraca uwagę, że co trzecia osoba, która chce emigrować, jest po studiach.

Polacy wyjeżdżają przede wszystkim do Wielkiej Brytanii i Niemiec, a ostatnio też bardzo chętnie do Norwegii. Przyciągają ich tam przede wszystkim wysokie uposażenia i bezpieczeństwo socjalne na bardzo wysokim poziomie. Norwegia potrzebuje nie tylko osób do wykonywania prostych prac, ale też pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach. Wyjeżdżają tam lekarze, inżynierowie i fachowcy wysokiej klasy.

Przeprowadzone w tym roku przez Work Service badania wykazały, że wyższe zarobki to główny powód, który skłania do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności wskazywano chęć podniesienia standardu życia czy brak odpowiedniej pracy w Polsce. Istotne znaczenie ma również pragnienie podróżowania i zwiedzania świata, lepsza służba zdrowia i lepsze warunki socjalne.

IAR, awi