Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 02.09.2015

Kobiety w polskich firmach nadal z mniejszymi szansami na awans

Choć wśród ogółu kierowników w Polsce jest ich prawie 40 procent, to w zarządach i radach nadzorczych miejsce znajduje tylko 15 procent z nich. Jednocześnie wynagrodzenie kobiet, bo o nich jest tutaj mowa, jest o 1/5 niższe niż mężczyzn.
Posłuchaj
  • Dlaczego w polskich firmach kobiecy awans to nadal wyjątek, mówią w Polskim Radiu 24 dr Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan i profesor Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

To, że kobiet w biznesie jest wciąż mało nie wynika wcale z tego, że są gorsze. Jest wręcz przeciwnie.

Kobieta: pracownik lepiej wykształcony

– Około 75 proc. pracujących kobiet ma wykształcenie albo średnie, albo wyższe. W przypadku mężczyzna ten wskaźnik wynosi około 59%. Widać więc, że przewagi na starcie lub w trakcie trwania kariery zawodowej są po stronie kobiet – mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kobieta w ogniu trudnych pytań

Mimo to, kobiety wciąż borykają się z problemami w polskich firmach. Najbardziej jaskrawym przykładem łamania prawa jest zadawanie niedozwolonych pytań w trakcie rozmów o pracę. Należą do nich kwestie życia rodzinnego lub planów związanych z macierzyństwem.

Jak podkreśla ekspert, pracodawcy w Polsce nie zdają sobie często sprawy z tego, że zróżnicowanie kadr i zatrudnianie większej liczby kobiet może przynieść zyski – Jak pokazują badania, firmy, w których kobiety stanowią przynajmniej 1/3 ciał zarządzających, są bardziej efektywne, mniej podatne na kryzysy – argumentuje dr Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji Lewiatan

To się zmienia. Ale…nie u nas

To się jednak zmienia. Na razie niestety w innych krajach europejskich. Liderem pod względem ułatwienia awansu zawodowego paniom – m.in. poprzez wprowadzanie rozwiązań kwotowych, są kraje skandynawskie. Tam już dawno przyjęto, że kobiety powinny zajmować więcej miejsc w radach nadzorczych firm. Za ich przykładem idą Belgia, Francja, a ostatnio Niemcy.

– Przedstawiciele krajów, które już wprowadziły u siebie systemy kwotowe mówiły: to dawno powinno zostać wprowadzone na poziomie europejskim, u nas kiedy to wprowadziliśmy, po prostu sytuacja się bardzo poprawiła. Kobiety wcześniej zajmowały 10 procent wysokich stanowisk, w tej chwili zajmują dwadzieścia kilka procent stanowisk w zarządach, a docelowo będzie to 40 procent, za powiedzmy dwa, trzy lata – mówi profesor Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.

Polska na końcu europejskiej równości kobiet

Dyrektywa unijna wprowadzająca systemy kwotowe w firmach ma zacząć obowiązywać w całej Unii Europejskiej od 2020 roku. Na zmiany musi się więc przygotować także Polska.

A jak na razie wypadamy pod tym względem bardzo źle. W statystykach Unii Europejskiej dotyczących udziału kobiet we władzach firm, Polska z udziałem 10,3 proc. lokuje się poniżej średniej dla całej wspólnoty, która wynosi 16,6 proc. Znajdujemy się w grupie państw o najniższym poziomie równości.

Kamil Piechowski, jk