Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 10.09.2015

Polacy wspólnie z naukowcami ratują pszczoły

Rozpoczyna się druga edycja akcji społecznej Greenpeace Polska "Adoptuj Pszczołę". Od końca lat dziewięćdziesiątych pszczoły znikają z uli.
Posłuchaj
  • O okazji „Wielki spis zapylaczy” mówiła w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Pszczelarze na całym świecie obserwują tego tajemnicze i nagłe przypadki. Zmniejsza się także drastycznie liczba pszczelich rodzin.

- Polacy rozumieją, że pszczoły są dla nas niezwykle ważne i dlatego prowadzimy naszą kampanię na rzecz ochrony pszczół i dziko żyjących owadów zapylających. Najlepszym przykładem jest nasza akcja „Adoptuj pszczoły”, która prowadzona jest już od dwóch lat. Okazało się również, że była to największa pod względem liczby uczestników akcja crowdfundingowa, społecznego finansowania, ostatniego roku – podkreśla Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Edukacja i pomoc

Ponad 8000 osób zaadoptowały wirtualne pszczoły. - Cała akcja ma bardzo praktyczny wymiar, także edukacyjny. Odbywają się warsztaty z rolnikami, warsztaty z dziećmi. Powstała edukacyjna łąka ekologiczna.

Projekt badawczy

"Wielki spis zapylaczy" to projekt naukowy, który będzie zrealizowany we współpracy z naukowcami i z każdym, który będzie chciał wziąć w nim udział. - Badania naukowe są nam niezbędne, żebyśmy mogli skutecznie chronić owady zapylające w Polsce. Ale niewiele osób wie, że w Polsce jest ponad 470 gatunków pszczołowatych. Wiemy, że nie dzieje im się najlepiej – wyjaśnia rozmówczyni.

"Wielki spis zapylaczy" ma na celu dowiedzenie się jak najwięcej o życiu owadów zapylających.

Justyna Golonko, abo