Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 16.10.2015

Pracodawcy nie umieją dostrzec młodych talentów

Firmy, nie są przygotowane na walkę o młode talenty - wynika z najnowszego raportu „Postawy Polaków wobec rynku pracy”, przygotowanego przez Work Service S.A.
Posłuchaj
  • O młodych talentach na rynku pracy w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Andrzej Kubisiak z Work Serwice (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wśród pracowników niezadowolonych ze swojej pracy, aż 60 procent  wskazuje na brak możliwości realizowania zawodowych ambicji, a prawie 40 procent uważa, że ich pracodawca, nie zapewnia im możliwości rozwoju.

Jasna ścieżka kariery

Dlatego firmy powinny pamiętać o prowadzeniu właściwej polityki wobec zatrudnionych osób, tym bardziej, że w coraz większym stopniu mamy do czynienia z rynkiem pracownika, zauważa  Andrzej Kubisiak z Work Serwice. - Firmy powinny na tym mocno skupiać uwagę. To będzie chyba największe wyzwanie w kolejnych latach. Z roku na rok będzie wchodziło coraz mniej młodych osób na rynek pracy. Rywalizacja o pracowników będzie coraz większa. Zatem firmy powinny zacząć stawiać na to, żeby pokazywać jak może wyglądać ścieżka kariery. Pokazywać klarowne rozwiązania i mierniki tego co będzie powodowało, że dana osoba będzie mogła się rozwijać, będzie mogła awansować w hierarchii zarówno krótkoterminowo, jak i długo terminowo – podkreśla rozmówca.

Ważne są szkolenia i rozwój

Dla młodych ludzi duże znaczenie mają możliwości dokształcania się  i rozwoju. - Z naszych badań wynika, że co trzecia osoba mówi, że to jest dobry sposób na motywowanie pracowników. Oczywiście w pierwszej kolejności wskazywane były świadczenia pieniężne, lub te związane z pakietami ubezpieczeń czy ochroną zdrowotna. Natomiast szkolenia, rozwój i dofinansowanie nauki jest również wskazywane przez pracowników – wyjaśnia gość.

Z raportu wynika, że zamknięte drzwi do rozwijania kariery, mają w swoim miejscu pracy najczęściej osoby zarabiające najmniej: 56% osób o dochodach poniżej 2000 złotych netto miesięcznie, i tylko 10 % zarabiających ponad 3 999 złotych.

Justyna Golonko, abo