Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.10.2015

PROW 2014-2020: pomoc dla gospodarstw na Obszarach Szczególnie Narażonych

Uboczne skutki działalności rolniczej to między innymi przedostawanie się do rzek, jezior i wód podskórnych rozmaitych związków organicznych, głównie azotanów, przede wszystkim pochodzących z produkcji zwierzęcej.
Posłuchaj
  • O programie PROW 2014-2020 w aspekcie wdrożenia dyrektywy azotanowej mówiła w Porannych Rozmaitościach radiowej Jedynki Sylwia Trojanowska z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Dlatego na Obszarach Szczególnie Narażonych na występowanie tego zjawiska udzielana jest pomoc w niwelowaniu jego skutków, pochodząca z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Realizacja dyrektywy azotanowej

Przypomnijmy, że w 2004 roku rozpoczęto w Polsce realizację postanowień unijnej dyrektywy, określanej mianem azotanowej, w celu ograniczenia zanieczyszczeń wód powodowanych przez azotany.

Wsparcie było udzielane między innymi w latach 2004-2006, z budżetu działania, którego środki były przeznaczone na pomoc w dostosowaniu gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej. Również w ramach działania "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" w PROW 2007-2013, zakres operacji mogły stanowić inwestycje związane z wdrażaniem dyrektywy azotanowej, to znaczy dotyczące  przechowywania nawozów naturalnych lub kiszonek. W przypadku umów  zawieranych na ten rodzaj operacji, do dnia 30 kwietnia 2008 roku, poziom dofinansowania mógł wynieść aż 75% kosztów kwalifikowalnych - wyjaśnia Sylwia Trojanowska z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nowe wymogi

Wsparcie będzie również dostępne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20014-2020.

Ma ono ułatwić przeprowadzenie inwestycji w zakresie dostosowań do nowo wprowadzonych wymogów, w zakresie składowania nawozów naturalnych i przechowywania pasz soczystych. Gospodarstwa rolne położone na Obszarach Szczególnie Narażonych muszą bowiem zapewnić właściwe gromadzenie i przechowywanie tych nawozów naturalnych przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Pieniądze na inwestycje

Pomocą mogą zostać objęte koszty budowy, przebudowy i zakupu zbiorników do przechowywania gnojowicy lub gnojówki, płyt do gromadzenia i przechowywania obornika, zbiorników lub płyt do przechowywania pasz soczystych wraz z zakupem instalacji technicznych i innego wyposażenia. Wsparcie dotyczące przechowywania pasz soczystych adresowane jest wyłącznie do młodych rolników.

Dodatkowo można ubiegać się o pomoc na doposażenie gospodarstwa w urządzenia do rozsiewania nawozów naturalnych (zakup aplikatorów nawozów w postaci płynnej, wozów asenizacyjnych, rozrzutników obornika i kompostu).

Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości  50%  i może ono wzrosnąć do 60% w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką  można uzyskać, wynosi 50 tysięcy złotych.

Preferowane będą przedsięwzięcia w gospodarstwach utrzymujących dużą liczbę zwierząt oraz gospodarstwa prowadzone przez młodych rolników (czyli do 40. roku życia). Przewidziano przyznawanie dodatkowych punktów za udział kosztów kwalifikowalnych inwestycji, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań dla danego Obszaru Szczególnie Narażonego. Chodzi o przechowywanie nawozów naturalnych lub pasz soczystych.

Punkty przyznawane będą w oparciu o dane zawarte we wniosku oraz złożonych dokumentach, wśród których musi być biznesplan.

Punkty będą decydowały nie tylko o kolejności przysługiwania pomocy, ale też o samym otrzymaniu wsparcia, gdyż  w przypadku zdobycia mniej niż trzech punktów, dofinansowanie  nie będzie przyznawane.

W PROW 2014-2020, na wsparcie gospodarstw rolnych położonych na Obszarach Szczególnie Narażonych, przeznaczono 37,5 mln euro. Nabór wniosków rozpocznie się prawdopodobnie w listopadzie bieżącego roku.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.