Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.11.2015

PROW 2014-2020: scalenia szansą na bardziej efektywne gospodarowanie

Rozdrobnienie działek posiadanych przez rolników hamuje rozwój gospodarczy wsi i rolnictwa. Dlatego przy użyciu środków unijnych wspierane jest scalanie gruntów. Pieniądze na ten cel przewidziano w obecnie realizowanym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Były też do wykorzystania w latach 2007-2013.
Posłuchaj
  • O wspieraniu ze środków unijnych scalania gruntów mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki: Mieczysława Zgieb z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zgodnie z procedurą starostowie złożyli 133 wnioski o przyznanie pomocy na łączną kwotę ponad 481 mln złotych. Zrealizowano 109 decyzji na kwotę płatności wynoszącą ponad 356 milionów.

138,9 mln euro na scalenia           

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na scalenia przewidziano 138,9 mln euro. Beneficjentami przy realizacji tego rodzaju przedsięwzięć są starostowie.

Rolnicy nie mogą bezpośrednio składać wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, lecz zgłaszają zamiar scalania gruntów właśnie do starosty.

Aby powstał projekt scaleniowy ponad 50 proc. właścicieli gospodarstw z danej miejscowości, musi zadeklarować chęć udziału w przedsięwzięciu.

Starosta, reprezentujący powiat, występuje o refundację do realizacji programu scalania. Składa w tym celu wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Tam wniosek jest weryfikowany i podpisana zostaję umowa - wyjaśnia Mieczysława Zgieb z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Po zrealizowaniu operacji i złożeniu wniosku o płatność, beneficjent-starosta składa kolejny wniosek, na podstawie którego jest weryfikowane to, co wykonano. Wówczas zostaje przygotowane zlecenie płatności i przekazane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która ma miesiąc czasu od dnia, kiedy zostało złożone zlecenie, na wypłatę środków beneficjentowi.

Pomoc w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowalnych

Pomoc jest przyznawana w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż równowartość 800 euro na jeden hektar, w województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim oraz 650 euro na jeden hektar w pozostałych województwach.

Jakie koszty podlegają refundacji?

Refundacji podlegają koszty związane między innymi z opracowaniem projektu scalenia, w szczególności dokonanie niezbędnych pomiarów, oszacowanie wartości gruntów, projekt rozmieszczenia nowych działek i sporządzenie całej dokumentacji geodezyjno-prawnej, określanej mianem papierowej.

Refinansowane są także  koszty zagospodarowania poscaleniowego, czyli tych przedsięwzięć, które są realizowane już po scaleniu. Na przykład są to koszty  budowy lub przebudowy, wydzielanych w ramach postępowania scaleniowego dróg dojazdowych  do gruntów, a także prac agrotechnicznych.

Przewiduje się, że wnioski o refundacje dotyczące scaleń, starostowie będą mogli składać w przyszłym roku.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.