Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.12.2015

Rekomendacja Z: czy pensje prezesów banków będą w przyszłości ograniczone?

Komisja Nadzoru Finansowego chce wprowadzić reguły przejrzystości w wynagrodzeniach w sektorze bankowym. Chodzi o wyeliminowanie rażących dysproporcji pomiędzy zarobkami członków zarządu a pozostałymi pracowniami. Czy to dobra droga, zastanawiali się goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Mateusz Walewski, ekonomista PwC; Roman Przasnyski, analityk Gerdabroker; Jan Cipiur, publicysta Obserwatora Finansowego./Grażyna Raszkowska Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Mateusz Walewski, ekonomista PwC; Roman Przasnyski, analityk Gerdabroker; Jan Cipiur, publicysta Obserwatora Finansowego./Grażyna Raszkowska Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

̶  Rynek pracy prezesów banków, a np. kasjerów, to zupełnie inne rynki, które ze sobą nie konkurują - uważa Mateusz Walewski, ekonomista PwC.

Prezes nie konkuruje z kasjerką na rynku pracy

̶  To nie jest tak, że prezes banku konkuruje na tym samym rynku co kasjerka, to dwa różne rynki – podkreśla ekonomista.

Tak pensja prezesa, jak i kasjerki, muszą być odpowiednie do ich kwalifikacji

Stąd mówi, że trzeba to wziąć pod uwagę i jednak pensja prezesa banku powinna być taka, aby fachowiec o odpowiednich kwalifikacjach chciał pracować w tym banku.

Posłuchaj
00:41 [i] 10.12 Mateusz Walewski _11090349_2015-12-10T12-21-38.000.mp3 Mateusz Walewski: pensje prezesów jak i kasjerek powinny być takie, aby oboje chcieli pracować dla banku.

 

̶  Pensja kasjerki, też fachowca o odpowiednich kwalifikacjach, powinna być też taka aby, chciała ona pracować w tym banku. Bo jeśli jej pensja będzie za niska, to będzie zła kasjerka i to też jest źle dla banku – mówi Mateusz Walewski.

Pensja prezesa banku powinna zależeć od wyniku banku

Roman Przasnyski, analityk Gerdabroker zwraca uwagę, że dyskusja o dysproporcjach w poziomie wynagradzania, nie tylko w bankowości, toczy się już na świecie od dłuższego czasu, a działania  Komisji Nadzoru Finansowego wpisują się w ten trend. 

Posłuchaj
00:27 [i] 10.12 Roman Przasnyski _11090328_2015-12-10T12-22-22.000.mp3 Roman Przasnyski: zarobki prezesów banków nie powinny zależeć od pensji pracowników niższego szczebla.

 

Tyle, że według ekonomisty, pensje prezesa banku nie powinny być uzależnione od pensji pracowników niższego szczebla, ale od wyników banku.

Społeczeństwa zapłaciły wielką cenę za błędy bankierów

Redaktor Jan Cipiur, publicysta Obserwatora Finansowego zwraca uwagę na ogromne koszty, jakie poniosły społeczeństwa na świecie dopłacając do ratowania banków.

Posłuchaj
00:39 [i] 10. 12 Jan Cipiur_11090240_2015-12-10T12-22-28.000.mp3 Jan Cipiur: w rekomendacji tkwi na pewno jądro racjonalności. Bierze pod uwagę postawy społeczne.

 

̶  Jestem zdecydowanym liberałem, ale uważam, że jądro racjonalności w tej rekomendacji tkwi – mówi publicysta.

Rekomendacja bierze pod uwagę postawy i nastroje społeczne

Zwraca uwagę, że banki sobie nagrzebały w minionych latach, społeczeństwa poprzez budżety musiały je ratować olbrzymimi kwotami, a prezesi, którzy poczuwają się do sukcesów, ale nie do porażek, odeszli w USA z ogromnymi odprawami.

̶  Stąd, nawet jako liberał, muszę się liczyć z postawami społecznymi – mówi Jan Cipiur.

Projekt Rekomendacji Z, dotyczącej zasad ładu wewnętrznego w bankach, został zgłoszony do publicznych konsultacji. Obecnie członkowie zarządów w polskich bankach zarabiają nawet kilkadziesiąt razy więcej niż pracownicy szeregowi.

Grażyna Raszkowska, jk