Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 18.01.2016

Nowe przepisy o sprzedaży ziemi: koniec patologii w handlu gruntami?

Trwają konsultacje społeczne projektu ustawy zakazującej sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych przez pięć lat.
Posłuchaj
  • O sprzedaży ziemi rolnej mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki: Julian Sierpiński z Krajowej Rady Izb Rolniczych (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jej celem ma być ochrona rolników przed ich dalszym zadłużaniem się, kiedy opłacalność produkcji praktycznie w każdej gałęzi rolnictwa jest niska.

Ustawa ma też dodatkowo gwarantować, że ziemia nie trafi do tzw. słupów, tylko w przyszłości pozostanie w rękach polskich rolników.

- Wielu rolników jest zawiedzionych nowymi przepisami. Szczególnie ci, którzy od wielu lat dzierżawili grunty ANR, nabyli prawo do pierwszeństwa kupna i to są autentycznie tzw. gospodarstwa wielopokoleniowe, co do których nie ma żadnych podejrzeń o podstawianie tzw. słupów. Ci rolnicy przez kilkanaście lat oszczędzali, żeby kupić tę ziemię. Jeżeli w tej chwili jest zakaz sprzedaży, to może być z ich strony rozżalenie - podkreśla Julian Sierpiński z Krajowej Rady Izb Rolniczych. – W tej nowej ustawie mowa jest o sprzedaży, również o sprzedaży za pomocą przetargów ofertowych. Mam nadzieję, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zna specyfikę województwa zachodniopomorskiego i powrócimy tu do sprzedaży, oczywiście pod odpowiednim nadzorem, żeby te grunty trafiały do rolników, dla których najważniejsza jest produkcja, a nie handel ziemią – dodaje.

Odpowiednia kontrola sprzedaży ziemi

Gość radiowej Jedynki ma nadzieję, że stosowanie odpowiednich form kontroli, pozwoli uniknąć patologii w handlu ziemią.

- Jeżeli będziemy stosowali taką formę, która się nazywa przetarg ograniczony ofert pisemnych, to jesteśmy w stanie zapanować nad sytuacją – podkreśla rolnik.

W zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych znajduje się jeszcze prawie 1,5 mln hektarów gruntów. Średnia cena za 1 hektar w III kwartale ubiegłego roku oscylowała wokół 30 tys. zł. Najdrożej było w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i mazowieckim, powyżej 40 tys. zł za hektar. Najtańsza ziemia była w województwach: lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Aleksandra Tycner, awi