Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 29.01.2016

Orlen korzysta z nadpodaży ropy

PKN Orlen przedstawił znakomite wyniki finansowe i w planach ma dywersyfikację dostaw ropy, a także nowe inwestycje.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Daria Kulczycka, dyrektor ds. energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan, Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku i Mateusz Walewski, ekonomista PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Bierze pod uwagę m.in. możliwość zwiększania dostaw z Arabii Saudyjskiej, jak też dostawy tego surowca na przykład z Iranu, o czym powiadomił wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk. 

Wyniki spółki mogły być zaskoczeniem nawet dla samych menedżerów, uważa Daria Kulczycka, dyrektor ds. energii i zmian klimatu w Konfederacji Lewiatan.

- 2015 rok był dla Orlenu bardzo dobry, głównie dlatego że sprzyjały temu zaskakująco niskie ceny surowców. Spółka w związku z tym może myśleć o nowych inwestycjach zarówno w aktywa wydobywcze, jak i w przetwarzanie ropy, a także bardziej aktywnie grać na rynkach surowcowych, rozpatrując różne kierunki dostaw surowców i negocjując z dostawcami z Południa, jak i ze Wschodu korzystne warunki - mówi Daria Kulczycka.

Posłuchaj
00:44 [i] 29.01 Daria Kulczycka 1_11353625_2016-01-29T12-24-33.000.mp3 Daria Kulczycka: wyniki spółki chyba są zaskoczeniem nawet dla jej menadżerów

 

Dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych zawsze się opłaca, także w sensie ekonomicznym, bo przestajemy być podatni na szantaże i zależni od monopolu, wskazuje Mateusz Walewski, ekonomista z PwC.

- Dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych jest zawsze dobra. Oczywiście ona kosztuje, ale w długim okresie nawet ekonomicznie się opłaca, ponieważ nie jesteśmy podatni na szantaże i uzależnieni od monopolu. Zatem dla bezpieczeństwa ekonomicznego i narodowego powinniśmy to robić - mówi Mateusz Walewski.

Posłuchaj
00:41 [i] 29.01 _Mateusz Walewski 1 _11353649_2016-01-29T12-24-41.000.mp3 Mateusz Walewski: dywersyfikacja dostaw surowców energetycznych jest zawsze dobra

 

Kamil Maliszewski z Domu Maklerskiego mBanku zwraca uwagę, że obecnie jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo na rynku ropy naftowej mamy nadpodaż.

- Producenci walczą pomiędzy sobą o udział w rynku i dlatego możemy zastanawiać się, czy kupić statek ropy od Arabii Saudyjskiej czy jednak od Iranu, który powraca na rynek po zniesieniu sankcji i będzie mu bardzo zależało na tym, żeby szybko uzyskać w tym rynku jak największy udział. Jest to więc bardzo dobry moment na intensyfikację takich kontaktów handlowych, wyrobienie sobie dobrych relacji z tymi dostawcami z Zatoki Perskiej. To pozwoli w kolejnych latach, kiedy ceny ropy naftowej będą pewnie szły w górę, mieć lepszą pozycję negocjacyjną, już jakąś utartą ścieżkę. W długim terminie uniezależnianie się dalej w dość niewielkim stopniu od rosyjskiej ropy będzie dla Orlenu dobre – mówi Kamil Maliszewski.

Posłuchaj
00:52 [i] 29.01 Maliszewski 1_11353668_2016-01-29T12-24-57.000.mp3 Kamil Maliszewski: producenci ropy walczą pomiędzy sobą o udział w rynku

 

Obecnie nadzieje możemy pokładać w Iranie, który chce wejść na rynek po latach nieobecności, a to z kolei jest ogromnie korzystne dla krajów będących odbiorcami ropy, dodaje Daria Kulczycka.  

- Iran jest oczywiście największym graczem, jeżeli chodzi o rynek ropy, z olbrzymimi złożami i też takim „głodem” przez te wszystkie lata, kiedy nie mógł uczestniczyć w rynku światowym. Teraz bardzo aktywnie chce na ten rynek wejść, co jest doskonałe dla krajów takich jak Polska, odbiorców ropy - mówi Daria Kulczycka.

Posłuchaj
00:21 [i] 29.01 Daria Kulczycka 2) Iran to szansa _11353681_2016-01-29T12-25-07.000.mp3 Daria Kulczycka: Iran jest oczywiście największym graczem, jeżeli chodzi o rynek ropy

 

PKN Orlen podał w czwartek, że zysk netto Grupy PKN Orlen za 12 miesięcy 2015 r. osiągnął wartość 3 mld 233 mln zł, natomiast zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie 1 mld 48 mln zł.

W piątek z kolei zmienił się skład rady nadzorczej spółki. Na wniosek Skarbu Państwa Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie wymieniło pięciu członków rady.

Grażyna Raszkowska, awi