Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 07.03.2016

Prezydent o planie Morawieckiego: najważniejsza poprawa życia Polaków, ograniczenie biedy

Poprawa życia Polaków, ograniczenie biedy to najważniejsze zadania do realizacji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji sesji Narodowej Rady Rozwoju dotyczącej „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zaprezentowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.
Posłuchaj
  • Andrzej Duda, otwierając posiedzenie, wyraził też nadzieję, że zmiany, jakie proponuje Mateusz Morawiecki, będą sprzyjały powrotom do kraju emigrantów ekonomicznych
  • Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że polskie przedsiębiorstwa mają odgrywać w gospodarce większą rolę niż dzisiaj. Wyraził nadzieję, że plan wicepremiera Morawieckiego będzie temu sprzyjał
  • Za 6 - 8 miesięcy rząd przedstawi strategię wprowadzania "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju'. Taką deklarację złożył wicepremier Mateusz Morawiecki podczas dyskusji w Pałacu Prezydenckim
  • Mateusz Morawiecki mówił, że po 1989 roku wiele się udało osiągnąć, ale wiele też szans zmarnowano. "Obecnie w dużym stopniu wyczerpaliśmy tak zwane proste rezerwy, czyli możliwości życia na kredyt i fundusze europejskie" - dodał minister rozwoju. Jak powiedział, "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" opiera się na trwałych podstawach
  • Prawnik profesor Witold Modzelewski ocenia, że kluczowym etapem będzie dopiero jednak przygotowanie konkretnych ustaw
  • Wstępny dokument zaprezentowany został w połowie lutego przez rząd. Profesor Stanisław Gomułka główny ekonomista BCC czeka na szczegóły planu
  • Polski Funduszu Rozwoju powstanie w ciągu kilku miesięcy - tak deklaruje wicepremier Mateusz Morawiecki./IAR/.
  • Nowy fundusz ma integrować szereg państwowych agencji i instytucji finansowych. Wicepremier Morawiecki przyznał, że dotychczasowe agencje podlegają różnym ministrom./IAR/.
Czytaj także

W spotkaniu wzięli udział m.in. szef NBP Marek Belka, b. wicepremier, b. minister gospodarki Janusz Piechociński, prof. Stanisław Gomułka.

Prezydent: celem zmian jest poprawa jakości życia Polaków

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jest to inicjatywa o charakterze historycznym. "Wierzę, że ten plan przy jego dobrej, sprawnej realizacji (...) przyczyni się do istotnej zmiany w naszym kraju, której zasadniczym celem jest poprawa jakości życia Polaków" - zaznaczył prezydent Duda. Plan nie jest tworzony dla gospodarki, ale przede wszystkim dla obywateli - podkreślił.

Podsumowując spotkanie Andrzej Duda zaznaczył, że z żadnej ze stron nie było głosów oceniających projekt zdecydowanie krytycznie. Wyraził nadzieję, że uwagi podnoszone w dyskusji przyczynią się do wprowadzenia pewnych korekt lub nowych idei.

Prezydent zaznaczył, że była to pierwsza, ale nie ostatnia dyskusja wokół planu. Mówił, że jako prezydent do planu przywiązuje ogromne znaczenie. "Wierzę w to, że tę dźwignię rozwojową, jaką ma być plan, uda się stworzyć" - powiedział prezydent.

Morawiecki: to nowe podejście do polityki gospodarczej

Przedstawiając swój plan, Morawiecki zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat "najlepszą polityką gospodarczą miał być brak polityki gospodarczej". - Dzisiaj już wiemy, że tak nie jest - dodał. Najlepszą polityką gospodarczą - jak mówił wicepremier - jest bardzo skrupulatne, bardzo mądre dostosowywanie parametrów gospodarczych do potrzeb i możliwości gospodarki. Podkreślił, że nowy plan to nowe podejście do polityki gospodarczej.

Czekamy na konkretną strategię

Morawiecki ocenił, że Polska w ciągu ostatnich 25 lat dużo osiągnęła, jednak wiele szans rozwoju zostało zmarnowanych. Nowy plan - zaznaczył wicepremier - powstał w krótkim czasie, a w dokumentach rządowych opracowywana jest obecnie strategia, która zostanie zaprezentowana w ciągu najbliższych 6-8 miesięcy.
Wicepremier zapowiedział także, że w ciągu najbliższych miesięcy zbuduje "program oszczędności narodowej". - Te oszczędności będą budowały naszą perspektywę inwestycyjną - dodał.

Ograniczyć biedę

Andrzej Duda do najważniejszych zadań zaliczył poprawę życia Polaków, ograniczenie "dramatycznego zjawiska, jakim jest bieda", co - jak powiedział - przyczyni się do rzeczywistej realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju kraju. - Co także będzie - mam nadzieję - jedną z najważniejszych przesłanek zatrzymania w Polsce młodych ludzi, stworzenia dla nich szansy zawodowej, życiowej w naszym kraju - mówił prezydent. Dodał, że liczy na powrót do Polski tych, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych.
Uważa, że to wielkie i trudne zadanie wymaga przygotowania spójnej i jasnej koncepcji rozwoju gospodarczego kraju. - Dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że się tego zadania podjął. Podkreślił, że "plan biliona złotych" był wielokrotnie dyskutowany, przedstawiany podczas kampanii wyborczych.

Rozwój ukierunkowany

Zaznaczył, że ramowy plan przyjęty przez Radę Ministrów wymaga wypełnienia w poszczególnych dziedzinach. - To kwestia przede wszystkim stworzenia szans inwestycyjnych, lepszych warunków dla przedsiębiorców, a także tego, co można określić mianem rozwoju ukierunkowanego - zaznaczył Duda.
Mówił, że w ostatnich latach inwestycje w Polsce były w ogromnej części zagraniczne. "Bardzo dobrze, że zagraniczne podmioty u nas inwestują, chciałbym, a by tak się działo dalej. Chciałbym, aby Polska była nadal - wierzę że będzie - terenem atrakcyjnym, by realizować swoje przedsięwzięcia i rozwój gospodarczy, ale chciałbym także, aby do tego dołączył się niezwykle istotny, bardzo silny komponent będący impulsem do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw".

Impuls do rozwoju

Prezydent chciałby, aby był to impuls "do rozwoju dla tych, którym już się powiodło i którzy przy sprzyjających warunkach są w stanie w swoim kraju zainwestować znacznie więcej i znacznie mocniej się rozwijać", ale także aby była to szansa dla odważnych, kreatywnych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek.
Andrzej Duda zaznaczył, że wierzy, że plan Morawieckiego do tego się przyczyni.
W "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" wskazano nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Plan Morawieckiego, przedstawiony przez rząd w lutym, to kompleksowe rozwiązanie, które - według rządu - ma wyciągnąć Polskę z pułapki średniego rozwoju.

Pięć filarów wzrostu

Propozycja rządu opiera się na pięciu filarach: chce wzmocnić reindustrializację, innowacje, budowanie oszczędności, wsparcie eksportu i rozwój społeczny. Dzięki temu wzrost gospodarczy w Polsce ma przyśpieszyć.
Wicepremier zapowiedział utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju. Ma on powstać ze zintegrowania takich instytucji, jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, czy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Ta konsolidacja ma spowodować wymianę informacji i doświadczeń oraz wzmocnić siłę kapitałową.

M. Morawiecki zaprezentował 5 filarów odpowiedzialnego rozwoju

TVN24/x-news

"Start in Poland"

Mateusz Morawiecki wśród przykładowych programów, które chce uruchomić rząd wymienił "Start in Poland", przeznaczony dla polskich start-upów. Zapowiedział również zmianę ustawy o zamówieniach publicznych i pomoc polskim przedsiębiorstwom. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że plan Morawieckiego zostanie szczegółowo opracowany do jesieni.

IAR/PAP abo