Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 07.03.2016

Węgiel mógłby pociągnąć PGNiG w przepaść

W ubiegły piątek akcje PGNiG mocno potaniały. Tąpnięcie akcjami wywołały spekulacje dot. zainteresowania przez spółkę węglowymi aktywami.
Posłuchaj
  • Dlaczego zakup aktywów węglowych dla PGNiG byłby dla spółki katastrofą, mówi ekspert rynku energetycznego, Andrzej Szczęśniak./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Informacje, które spowodowały spadek notowań PGNiG dotyczyły zaangażowania się spółki w sektor górniczy oraz niższa niż w roku poprzednim dywidenda za 2015 r.

Zarząd spółki tłumaczy: zaangażowanie w aktywa węglowe to dziennikarska nadinterpretacja. Mleko się jednak rozlało. Akcje PGNiG spadały w piątek nawet o ponad 6%.

Nie ma w tym nic dziwnego – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl ekspert rynku energetycznego Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem ewentualne wejście PGNiG w aktywa węglowe to wejście w sektor schodzący, obciążony dużymi zaszłościami i zadłużeniem.

̶ To byłby z pewnością kamień, który by pociągnął PGNiG w dół a nie siła, która pociągnęłaby firmę w górę – mówi ekspert.

Dzisiaj wejście w sektor węglowy ma charakter ratunkowy.

̶ Dla sektora energetycznego takie wejście w sektor węglowy, sektor produkcji i generacji energii jest dosyć zrozumiałe i do wytłumaczenia. Natomiast dla firmy, dla której podstawową działalnością jest gaz i energetyka, która ma być oparta na gazie takie zaangażowanie w aktywa węglowe jest ryzykowne. Z pewnością nie nastraja taka perspektywa inwestorów optymistycznie. To jest obciążenie dla PGNiG, i gdyby rzeczywiście były takie plany, to jest to strategiczny błąd, ponieważ główna działalność firmy, (czyli gaz i trochę ropy) by na tym ucierpiała. W sensie inwestorskim, byłoby to zmniejszenie wartości spółki – mówi Andrzej Szczęśniak.

̶ Żeby zjeść chleb nie trzeba kupować piekarni - tak komentuje ekspert informacje o tym, że należąca do Grupy firma PGNiG Termika jest zainteresowana nabyciem aktywów ciepłowniczych należących do górniczej spółki JSW.

- Kupując węgiel nie trzeba mieć na własność kopalni. Na rynku węgla jest bardzo dobrze. W tym sensie, że energetyka zyskuje, bo węgiel jest bardzo tani i są otwarte możliwości importu tego surowca. Jednostki produkcyjne mają więc swoje przewagi. Natomiast kupienie aktywów węglowych jest obarczeniem się wszystkimi problemami, które sektor węglowy ma. Dochodowość tego sektora w najbliższych latach będzie bardzo wątpliwa – tłumaczy ekspert

PGNiG zajmując się gazem ziemnym jest w tej chwili na fali polityki klimatycznej.

̶ Polityka klimatyczna przyznaje temu paliwu jakim jest gaz, rolę przejściowego źródła energii. Natomiast węgiel jest wyklęty. Jest obciążony podatkami i na niego jest skierowana cała krytyka polityki klimatycznej – dodaje Andrzej Szczęśniak.

Arkadiusz Ekiert