Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 11.03.2016

Ustawa o obrocie ziemią zablokuje rozwój

Rządowy projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi uwsteczni i zablokuje rozwój rodzimego rolnictwa - twierdzą goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysł Kwiecień, red. Jan Cipiur z "Obserwatora Finansowego" (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysł Kwiecień, red. Jan Cipiur z "Obserwatora Finansowego" (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W czwartek nad projektem rozpoczął pracę Sejm. Główny założeniem nowych regulacji jest zapobieżenie wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców. To krok w kierunku nacjonalizacji - uważa red. Jan Cipiur z "Obserwatora Finansowego".

Krok wstecz

- Ta ustawa przypomina czasy Gomułki. Jest to zahamowanie obrotu ziemią i zmiany struktury polskiego rolnictwa. Nie przemawiają do mnie argumenty, że trzeba się bronić przed cudzoziemcami. Przypominam, że złoty polski wiek za Jagiellonów polegał na tym, że byliśmy największym producentem zboża w Europie, ale to osiągnęliśmy dzięki Olendrom, czyli osadnikom z Holandii, różnym Bambrom z Niemiec, którzy podnosili naszą kulturę rolną. Istotnie byłbym przeciw latyfundiom, czyli wielkoobszarowym gospodarstwom, ponieważ ma w sobie żyłkę ekologiczną, zgłasza kiedy tak mocno już wyeksploatowaliśmy naszą planetę – podkreśla gość Polskiego Radia 24.


Posłuchaj
00:50 [i] 11.03 z Pulsu o obrocie ziemia - Cipiur.mp3 Red. Jan Cipiur z "Obserwatora Finansowego" o historii polskiego rolnictwa

Cel nowych przepisów jest polityczny

Krytycznie to projektu ustawy odnosi się także główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers. Według Przemysława Kwietnia, cel nowych przepisów jest polityczny, a nie taki, który ma rozwiązywać prawdziwe problemy polskich rolników.

- Zawsze kiedy jest wejście agencji, urzędników tworzy się potencjał do malwersacji, do wzrostu korupcji. Moim zdaniem do niczego dobrego to nie będzie prowadziło. Zgadzam się z opiniami, że ta ustawa jest odpowiedzią na nastroje wśród pewnych grup elektoratu. Ona nie rozwiązuje problemów życia codziennego rolników. Idzie w kierunku wykorzystania nastrojów anty mniejszościowych, łatwiej jest na nich zbić kapitał polityczny – przekonuje specjalista.


Posłuchaj
00:47 [i] 11.03 z Pulsu o obrocie ziemia - Kwiecien.mp3 Główny ekonomista domu maklerskiego X-Trade Brokers Przemysł Kwiecień o celach ustawy

Dwa kierunki rządu

Z kolei Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wskazywał na pewien rozdźwięk panujący w rządzie i błędne wyobrażenia o polskim rolnictwie, które prezentuje resort kierowany przez ministra Jurgiela.

- Istnieje rozdźwięk w rządzie. Premier Morawiecki widzi Polskę innowacyjną, reindustrializację, czyli widzi nadzieję. Z drugiej strony Ministerstwo Rolnictwa patrzy na rolnika jak na takiego nieporadnego. Tymczasem polscy rolnicy to dziś przedsiębiorcy, są zamożni. Ta ustawa uwstecznia naszą gospodarkę, zatrzymuje pewne procesu – uważa gość Polskiego Radia 24.


Posłuchaj
01:13 [i] 11.03 z Pulsu o obrocie ziemia - Pawlak.mp3 Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o dwutorowości działań rządu

Ustawa musi być gotowa do końca kwietnia, bo 1 maja kończy się okres ochronny zakupu polskiej ziemi przez cudzoziemców.

Błażej Prośniewski, abo