Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 15.03.2016

Nowe prawo zamówień publicznych budzi obawy przedsiębiorców

Będą ułatwienia, ale są także i kontrowersje. Rząd zajmował się dziś nowelizacją prawa zamówień publicznych.
Posłuchaj
  • Jakie zmiany przewiduje nowelizacja prawa o zamówieniach publicznych, mówi w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Zastrzeżenia budzą przede wszystkim przepisy pozwalające samorządom zlecać spółkom-córkom zadania z wolnej ręki. Jednak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk, uspokaja.

Przyznaje, że to jest to problematyczna kwestia. Jak wyjaśnia, dyrektywy europejskie przewidują w porządkach poszczególnych krajów wprowadzenie tych rozwiązań.

̶  Ale my wybraliśmy najlepszą opcję – zamówień z wolnej ręki, gdyż jest wtedy obowiązek informowania prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o uruchomieniu tej procedury – mówi Małgorzata Stręciwilk.

Firmy prywatne boją się, że zostaną pominięte przy przetargach

Przedsiębiorcy obawiają się natomiast, że  nowelizacja, w praktyce doprowadzi do tego, że gminy będą  mogły powierzać swoim spółkom komunalnym np. wywóz nieczystości, pomijając podmioty prywatne.

Prezes urzędu uspokaja – wprowadzone rozwiązania nie wykluczają przeprowadzenia przetargów na odbiór odpadów.


Czytaj więcej
Prawo 1200.jpg
Rząd przyjął projekt małej noweli Prawa zamówień publicznych. Będą duże zmiany

̶  Szczególne regulacje o utrzymaniu porządku w gminach nie zostały usunięte – mówi.

W nowelizacji znalazły się także zmiany, które są chwalone, chodzi m.in. o uproszczenie procedur przetargowych.

̶  Będą ułatwienia dla przedsiębiorców ubiegających się o te zamówienia – mówi prezes.

Jak wyjaśnia, wprowadza się jednolity dokument europejski zamówieniowy, dzięki czemu firmy nie muszą w momencie zgłoszenia przedstawiać dokumentów świadczących o ich kwalifikacjach, tylko wypełniają ten dokument.

Nowelizację prawa zamówień publicznych wymuszają na nas unijne dyrektywy, które muszą zostać wdrożone do 18 kwietnia tego roku.

Błażej Prośniewski, jk