Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 22.03.2016

Raport OECD: co jest dobrze, a co trzeba poprawić?

Solidny wzrost gospodarczy i spadające bezrobocie - na plus. Na minus - niewystarczające inwestycję w infrastrukturę, za mała produktywność, niska jakość miejsc pracy i problemy w prowadzeniu biznesu.
Posłuchaj
  • O raporcie OECD na temat naszej gospodarki w audycji Wszystko o gospodarcze radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Takie konkluzje można wyczytać z najnowszego "Przeglądu Gospodarczym Polski", który przygotowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

- Z jednej strony obserwujemy wzrost nakładów na infrastrukturę publiczną, z drugiej jednak jej jakość nie nadąża za potrzebami. Dlatego właśnie jednym z wyzwań, dysponując dostępnymi środkami, w tym także z Unii Europejskiej, jest zagwarantowanie tego, by były one wydawane mądrze i służyły poprawie warunków do rozwoju gospodarki - mówi główna ekonomistka OECD Catherine L. Mann.


Czytaj dalej
oecd pap1200.jpg
Raport OECD: W Polsce konieczne są inwestycje, nowe technologie oraz wyższe podatki

Firmom jest nadal trudno

Innym wyzwaniem - na które wskazuje OECD - jest poprawa środowiska biznesowego. W Polsce np. czas potrzeby na założenie własnej firmy to 30 dni. W Wielkiej Brytanii jest to niespełna 5 dni, a w Japonii - 10.

-  Kiedy spoglądamy na tego typu wykresy, widzimy że rozpoczęcie biznesu w Polsce jest w ciąż wyzwaniem. Trzeba znaleźć sposób na to, jak zwiększyć udział małych firm i stworzyć im warunki, żeby rosły. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest rozwój inkubatorów przedsiębiorczości oraz bliższa współpraca biznesu z nauką. To wszystko musi być jednak połączone z odpowiednimi ulgami podatkowymi - podkreśla specjalistka.

Rząd skorzysta z rad OECD

Biorący udział w prezentacji wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, stwierdził, że raport jest kompatybilny z diagnozą zaprezentowaną w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i wyzwaniami,  które wg rządu stoją przed Polską.

- Jak podnieść innowacyjności, produktywności polskiej gospodarki, co zrobić z funduszami unijnymi, których będzie coraz mniej, to są elementy dyskusji, gdzie wiele sugestii i obserwacji zaprezentowanych przez zespół Pani Catherine L. Mann było bardzo cennych. Na pewno z nich skorzystamy - zapewnia wicepremier.
 
W tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do OECD.

Błażej Prośniewski, abo