Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 23.03.2016

Ustawa o obrocie ziemią nie obejmie wszystkich gruntów

Zabudowane działki rolne, nieprzekraczające pół hektara, nie będą objęte ustawą o obrocie ziemią.
Posłuchaj
  • Dlaczego właściciele działek i siedlisk do 0,5 hektara mogą spać spokojnie, gdyż nie obejmie ich ustawa o ochronie gruntów, wyjaśnia w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w banku BGŻ BNP Paribas./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

To oznacza, że będzie można je sprzedawać, komu się chce, a nie - jak w przypadku pozostałych gruntów rolnych - tylko rolnikowi indywidualnemu.

To ważna poprawka wniesiona do ustawy, bo dotyczy gruntów, które w oficjalnych rejestrach widnieją jako rolne, choć wcale nie są zamieszkiwane przez rolników.

Siedliska nie objęte działaniem ustawy

Jak mówi Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w banku BGŻ BNP Paribas, poprawka pomaga przede wszystkim głównie tym, którzy chcą sprzedać siedlisko, a nie grunty, na których ktoś chce prowadzić działalność rolniczą.

̶  Te osoby mogą odetchnąć z ulgą, gdyż nie obejmie ich skomplikowany proces związany z ustawą, a przede wszystkim nie dotyczy ich prawo pierwokupu ANR – mówi ekspert.

Doprecyzowania wymagają kryteria oraz kwestie ustanowienia hipoteki

Zdaniem eksperta, doprecyzowania wymaga jeszcze zapis dotyczący możliwości sprzedaży gruntów z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych za zgodą prezesa ANR.  

Jak podkreśla, jego wątpliwość dotyczy kwestii kryteriów, którymi będzie się ktoś kierował wydając zgodę na sprzedaż tych gruntów.

̶  Drugą kwestią wątpliwą, tak dla klientów, jak i banków, jest brak możliwości ustanowienia hipoteki na tym gruncie – mówi ekspert.

Trudno natomiast teraz ocenić, czy ustawa spowoduje wzrost czy spadek cen gruntów rolnych.

Teoretycznie ceny gruntów powinny pójść w górę, ale…

Jak wyjaśnia, patrząc pod kątem rynkowym, ustawa może wpłynąć na zmniejszenie podaży gruntów, a ponieważ popyt na nie jest bardzo duży, to ich ceny powinny wzrosnąć.
̶  Ale możemy spodziewać się sytuacji odwrotnej – ceny spadną, gdyż proces uzyskiwania zgód na zakup gruntów, szczególnie z zasobów Agencji, spowoduje, że w wielu przypadkach zniechęci do dokonywania transakcji – mówi ekspert.
Ekspert zwraca też uwagę, że ustawa zablokuje możliwość zakupu ziemi przez gospodarstwa rolne, które działają jako spółki.

Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia.

Karolina Mózgowiec, jk