Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 24.03.2016

Nowa rekomendacja KNF ws. polis. Eksperci: nie zmieni rynku ubezpieczeń

Komisja Nadzoru Finansowego chce, byśmy dostawali polisy uszyte na miarę, ale zdaniem gości „Pulsu gospodarki” nowa rekomendacja nie zmieni rynku ubezpieczeniowego.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option i Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option i Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

KNF chce zapobiec sytuacji, jaką mieliśmy z polisolokatami. Nowa rekomendacja KNF stawia na szczegółowy wywiad ubezpieczyciela z klientem. Proces starania się o zakup polisy ma przypominać wnioskowanie o kredyt. To ma zapobiec nietrafionej sprzedaży.

Jak tłumaczy Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option, nie będzie to dotyczyć wszystkich ubezpieczeń i taki wywiad choć nieformalny to już działa.

- Jak będziemy ubezpieczać dom czy samochód, to nie będzie to tak wyglądać. Tylko wówczas, gdy w bankach będą nam oferowane produkty ubezpieczeniowe, powiązane z innymi produktami inwestycyjnymi, które de facto mają uchronić nas przed startami na rynku finansowym. Z tego punktu widzenia, to nie jest nic nowego od tego, jakie w tym momencie obowiązują standardy na rynku finansowym. Jeśli ktoś inwestuje, to musi mieć świadomość ryzyka, tego, jak funkcjonują rynki finansowe, również musi odpowiedzieć na pytanie, jakie jest jego wykształcenie, czy ma doświadczenie w finansach. W jakimś stopniu jest to sformalizowanie standardów funkcjonujących na rynkach finansowych. W praktyce może to być uciążliwe - uważa Rafał Sadoch.


Posłuchaj
00:42 [i] 24.03 UBEZPIECZENIA POD KONTROLĄ - SADOCH_11653910_2016-03-24T12-48-58.000.1350.mp3 Rafał Sadoch: w jakimś stopniu jest to sformalizowanie standardów funkcjonujących na rynkach finansowych

 

Zdaniem Wojciecha Warskiego, przewodniczącego Konwentu BCC i wiceprzewodniczącego Rady Dialogu Społecznego, nowa rekomendacja nie uchroni klientów przed nadużyciami instytucji finansowych. Przy sprzedaży ubezpieczeń chodzi bowiem o sprzedaż.

- Chodzi o poziom akwizycji tych produktów przez pracowników banków. Tu jest pies pogrzebany. Znane są praktyki, że ci akwizytorzy przychodzą tak naprawdę z wypełnionym profilem i każą się tylko podpisać. Nie oszukujmy się: połowa klientów to zrobi, nawet nie studiując tych pytań. To się sprowadzi do tego, że pracownicy banków, akwizytorzy tych produktów, którzy de facto są handlowcami sprzedającymi nam pewien towar, będą tylko podsuwali nam do wypełnienia więcej papierów. Dopóki nie pójdzie za tym jakiś ruch wewnątrz, od strony samych instytucji, dopóty żadne rekomendacje nic nie dadzą. Chyba, że właśnie te rekomendacje wymuszą pewną moralność postępowania w samych bankach - mówi Wojciech Warski.


Posłuchaj
00:48 [i] 24.03 UBEZPIECZENIA POD KONTROLĄ - WARSKI_11653914_2016-03-24T12-49-02.000.1350.mp3 Wojciech Warski: dopóki nie pójdzie za tym jakiś ruch wewnątrz, od strony samych instytucji, dopóty żadne rekomendacje nic nie dadzą

 

Tym bardziej, że rekomendacja nie musi być bezwzględnie przez ubezpieczycieli stosowana, dodaje Przemysław Ruchlicki, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

- Niektóre ich zapisy mogą zostać przez instytucje pominięte, jeżeli uzasadnią, dlaczego to robią. Wydaje mi się, że KNF podejmuje się karkołomnego zadania: nadrobienia opóźnień w edukacji ekonomicznej Polaków, które powstały w ostatnich 30 latach, rękoma banków. Tylko tyle może zrobić. Nie nauczono nas w szkole podstawowej, jak się liczy procenty od procentów, a później nie wyjaśniono nam, jak ten rynek finansowy działa. On z roku na rok jest coraz bardziej skomplikowany. A teraz KNF wydając rekomendację, próbuje nas wyedukować, mając nadzieję, że zrobią to bankierzy. Obawiam się, że skończy się tak, że będzie kolejny dokument do podpisania przy zawieraniu jakiejś polisy i tak naprawdę nic więcej się nie zmieni. Ten, kto będzie dociekliwy, oczywiście będzie miał szansę dowiedzieć się więcej - mówi Przemysław Ruchlicki.


Posłuchaj
00:47 [i] 24.03 UBEZPIECZENIA POD KONTROLĄ - RUCHLICKI_11653916_2016-03-24T12-49-25.000.1350.mp3 Przemysław Ruchlicki: KNF podejmuje się karkołomnego zadania: nadrobienia opóźnień w edukacji ekonomicznej Polaków rękami banków

 

KNF oczekuje, że ubezpieczyciele wdrożą rekomendacje do 1 lipca.

Justyna Golonko, awi