Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.03.2016

Gospodarka odpadami: nowe przepisy doprowadzą do upadku firm i wzrostu opłat?

Nowe przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych o tak zwanych zamówieniach in-house mogą spowodować upadek prywatnych firm działających w sektorze gospodarki odpadami.
Posłuchaj
  • O zmianie przepisów, które mogą doprowadzić do bankructw firm zajmujących się gospodarką odpadami, mówili w audycji „Wszystko o gospodarce” radiowej Jedynki: Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami i Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego R
Czytaj także

Przewidują one między innymi możliwość bezprzetargowego powierzania zadań publicznych pod warunkiem, że zlecenia będą przyznawane wyłącznie spółkom publicznym.

Wiele prywatnych firm może w efekcie zostać zlikwidowanych, a to oznacza zwolnienia z pracy dla tysięcy osób, ostrzega Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.

- Szacujemy, że będzie to ok. 16 – 18 tys. W tej chwili po rozmaitych kontaktach raczej skłaniamy się ku tezie, że będzie to ta większa liczba. Choć zaznaczamy, że nie jest to policzone co do każdej głowy – mówi gość radiowej Jedynki.

Monopol przełoży się na wyższe opłaty?

Stracić mogą nie tylko firmy i ich pracownicy. Jak dodaje Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zmiany w cenie usług wywozu śmieci odczują też zwykli klienci.

- Przez 2 – 4 lata te ceny będą utrzymane. Potem, jak zostanie wyeliminowana całkowicie konkurencja, one pójdą radykalnie do góry. Tak jest zawsze, gdy mamy do czynienia z monopolem. Będzie drożej i gorzej – podkreśla ekspert. Trudno to oszacować dokładnie, ale przeważnie monopole są droższe od 15 do 50 proc. w stosunku do rynku – dodaje.

Problem nie dotyczy tylko sektora gospodarki odpadami, ale wszystkich przetargów publicznych ogłaszanych przez gminy. Także na inne usługi.​

W środę w Warszawie ma odbyć się protest przeciwko nowym przepisom przedstawicieli niepublicznych spółek z branży gospodarowania odpadami.

Nowe Prawo zamówień publicznych ma wejść w życie do 18 kwietnia tego roku.

Kamil Piechowski, awi