Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 30.03.2016

Ministerstwo Środowiska za wprowadzaniem zleceń in house

Przygotowane przepisy nie wykluczają organizowania przetargów - wyjaśnia Ministerstwo Środowiska i wylicza korzyści płynące z tzw. zleceń in - house.

W Warszawie protestowali we wtorek przedstawiciele prywatnych firm wywożących śmieci. Twierdzą, że nowe przepisy ustawy o zamówieniach publicznych wykluczą ich z rynku gospodarowania odpadami. Zmiana polegałaby na tym, że samorządy dostałyby przywilej zlecania usług własnym spółkom bez przetargu.

Samorządy będą miały dowolność

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska odpowiedzialny w resorcie za odpady, w rozmowie z IAR podkreśla, że przepisy nie uniemożliwiają organizowania przetargów, a jedynie zdejmują z samorządów przymus ich organizowania i zostawiają im dowolność. Dodaje, że gminy, które będą chciały, mogą prowadzić procedurę przetargową - Wierzę, że te firmy, które mają dobre instalacje i wykwalifikowanych pracowników będą stanowić konkurencję - mówi wiceminister środowiska.

Mniejsze koszty

Sławomir Mazurek jest zdania, że nowe przepisy będą korzystne dla systemu zagospodarowania gospodami, bo m.in. zwalniają samorządy z kosztów organizowania przetargów, dają możliwość szybszego zlecania usług, bieżącej kontroli oraz poprawy jakości świadczonych usług.
Dodaje też, że w przypadku branży gospodarowania odpadami komunalnymi warto korzystać z doświadczeń innych państw Unii Europejskiej, które stoją na wyższym poziomie w tej dziedzinie. - Te doświadczenia wskazują jasno, że kwestie związane z gospodarką odpadami powinny być w domenie tych, którzy za nią odpowiadają. Dzisiaj tych narzędzi samorządy nie mają, a my to chcemy zmienić  - powiedział IAR Sławomir Mazurek.
Zapisy te znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju. Jest związany z wprowadzeniem unijnych dyrektyw.

IAR, abo