Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 12.04.2016

Ustawa o obrocie ziemią zaszkodzi logistyce?

Rynek nieruchomości magazynowych i produkcyjnych w Polsce dynamicznie się rozwija. W roku 2006 w Polsce mieliśmy niecałe 3 miliony metrów kwadratowych powierzchni magazynowo - produkcyjnych.
Posłuchaj
  • O rynku nieruchomości magazynowych w kontekście zmian w prawie w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Magdalena Szulc dyrektor SEGRO na Europę Centralną (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Aktualnie jest to  prawie 10 milionów. Sieć logistyczna się rozbudowuje, bo Polacy się bogacą - mówi Magdalena Szulc dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

- Porównujemy zdolność nabywczą Polaków biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie w 2006 rok i 2016 rok. W 2006 roku średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło około 7 tys. euro, aktualnie jest to 11 tys. euro. To znaczy, że społeczeństwo się bogaci, stać nas na więcej. Kolejnym wskaźnikiem jest porównanie ilości mieszkańców vs. metry kwadratowe.  W Polsce mamy 38 mln mieszkańców i 10 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Dla porównania jest 80 mln mieszkańców w Niemczech i 80 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Nadal mamy dużo do nadrobienia w porównaniu do Europy zachodniej – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Co z ustawą o obrocie ziemią?

Nad branżą mogą się jednak pojawić ciemne chmury. Chodzi o procedowaną obecnie w Parlamencie ustawę o obrocie ziemią, która ograniczy znacząco dostęp do gruntów dla branży.

- Jesteśmy przygotowani na tą ewentualność w najbliższych latach. Mamy zabezpieczone grunty. Do tej poru w 99 proc. kupowaliśmy grunty objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Nowe prawo to ryzyko realne. Jest możliwe spowolnienie dynami rozwoju, a co za tym pójdzie, to prawdopodobnie wzrost cen. Ale na tym etapie to są bardziej spekulacje – przekonuje specjalistka.

Ustawą o obrocie ziemią już jutro zajmie się Senat. Czasu jest coraz mniej. 1 maja bowiem wygasają ograniczenia dla obywateli innych krajów Unii Europejskiej, dotyczące nabywania ziemi rolnej w naszym kraju.

Sylwia Zadrożna, abo