Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 18.04.2016

Od 30 kwietnia nowe zasady obrotu ziemią rolną

Od 30 kwietnia obrót prywatną ziemią rolną będzie ograniczony, a państwową zawieszony na 5 lat.
Posłuchaj
  • 30 kwietnia ma wejść w życie ustawa o obrocie gruntami. Co zmienia w przypadku rolników, nie rolników i deweloperów, wyjaśnia w radiowej Jedynce Ustawa regulująca sprzedaż gruntów./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

 Ustawa regulująca sprzedaż gruntów czeka już tylko na podpis prezydenta. Obecnie, ziemię można sprzedać każdemu bez żadnych ograniczeń.

Ziemia rolna tylko dla rolników

̶  Od 1 maja osoba, która jest właścicielem gruntu rolnego o powierzchni 3 tys. m kw. i większej, nie sprzeda go osobie nie związanej z rolnictwem - wyjaśnia Bartosz Turek z Lion's Banku.

Jak wyjaśnia, co do zasady, nabywca ziemi rolnej będzie mógł być tylko rolnik indywidualny, nie posiadający więcej niż 300 hektarów ziemi rolnej, ma odpowiednie kwalifikacje i od 5 lat osobiście prowadzi gospodarstwo rolne. Co ważne, musi mieszkać na terenie gminy, na terenie której posiada co najmniej jedną działkę rolną.

Zakaz sprzedaży ziemi przez 10 lat

Co ważne, jeśli rolnik kupi ziemię, to przez 10 lat nie będzie mógł jej sprzedać ani wydzierżawić bez zgody sądu. A jeśli to zrobi, wówczas transakcja zostanie unieważniona, a grunt przejmie Agencja Nieruchomości Rolnych, wypłacając jego równowartość pieniężną.

Zakazy sprzedaży nie dotyczą osób bliski i dziedziczenia

Bez przeszkód natomiast, będzie mógł ją sprzedać osobom bliskim. Zakazy nie będą też dotyczyć dziedziczenia.

Z obostrzeń ustawa wyłącza również działki, które mają nie więcej niż 3 tys. metrów kwadratowych, oraz są objęte planem zagospodarowania przestrzennego pod inwestycje - dodaje Jacek Bielecki, dyrektor firmy deweloperskiej Marvipol.

Ustawa rozwiązuje kwestie budownictwa jednorodzinnego na wsi.

Będzie problem z budownictwem mieszkaniowym w miastach

W miastach 3 tys. m kwadratowych wystarczy na dom, gorzej z budownictwem wielorodzinnym - przyznaje Jacek Bielecki.

Jak podkreśla, na 3 tys. m kwadratowych można wybudować blok mieszkalny na 100 mieszkań, ale gros inwestycji deweloperskich obejmuje osiedla o znacznie większych obszarach.

Zdaniem ekspertów, ustawa nie pozostanie bez wpływu na cały rynek nieruchomości.

Elżbieta