Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 10.05.2016

Spada cena ziemi rolnej

Spada cena ziemi rolnej. Z raportu Lion's Banku wynika, że w pierwszym kwartale tego roku za hektar trzeba było zapłacić 39 tysięcy złotych. To o prawie tysiąc mniej, niż w ostatnim kwartale zeszłego roku.
Posłuchaj
  • Z raportu Lion's Banku wynika, że w pierwszym kwartale tego roku za hektar trzeba było zapłacić 39 tysięcy złotych
Czytaj także

Autorzy zestawienia wskazują, że spadek, to wynik zapowiedzi wprowadzenia ustawy o obrocie ziemią. Na jej podstawie ziemię rolną mogą kupować głównie aktywni rolnicy. Jak mówi analityk Bartosz Turek, są też inne przyczyny tańszej ziemi. Wiele osób i firm, które nie mają nic wspólnego z rolnictwem kupowało w pierwszych miesiącach tego roku tańszą i gorszą ziemię, by zdążyć przed wejściem nowych regulacji. Z drugiej strony zanotowano mniejszy obrót droższą ziemią. To wszystko miało wpływ na niższą średnią.

"Grunty były celem spekulacji"

Od ponad dziesięciu lat wartość ziemi rolnej w Polsce systematycznie rosła. Ostatnie notowania to pierwszy znaczący spadek od 2012 roku. Bartosz Turek przyznaje, że grunty były celem spekulacji. Przyczyną była niższa wartość gruntów w Polsce od ziemi rolnej w Unii Europejskiej. Firmy, a także inwestorzy indywidualni skupowali ją licząc na systematyczny wzrost i tym samym na większe zyski z późniejszej sprzedaży.
Ekspert przypomina, że w tym roku miały też wejść w życie przepisy, które pozwalały na swobodny zakup gruntów rolnych przez obywateli całej Unii Europejskiej. To też miało wpływ na wzrost cen.
Ostatecznie rozwiązania te nie zostaną wdrożone. Zdaniem eksperta wartość ziemi rolnej będzie teraz systematycznie spadać. Jego zdaniem nie dojdzie jednak do dużego i nagłego spadku. Ustawa o obrocie ziemią weszła w życie 30 kwietnia.

IAR, abo