Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.05.2016

MFW w raporcie chwali wzrost gospodarczy Polski, ale wskazuje też zagrożenia

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chwali polski wzrost gospodarczy w tym roku i prognozuje przyśpieszenie do blisko 4 procent w 2017 roku. Instytucja jednocześnie ostrzega, że niektóre pomysły decydentów mogą spowolnić gospodarkę, zwiększyć dług czy niestabilności sektora bankowego.
Posłuchaj
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił wzrost gospodarczy Polski, ale jednocześnie ostrzegł przed zagrożeniami - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
  • Paweł Dobrowolski, ekspert Instytutu Sobieskiego o kosztach pomysłów rządowych
  • Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz w Domu Maklerskim TMS Brokers o finansach publicznych
  • Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego pojawią się zalecenia dla rządu
Czytaj także

MFW prognozuje w raporcie zaprezentowanym w poniedziałek w Warszawie, że wzrost gospodarczy wyniesie podobnie jak w 2015 r. ok. 3,6 proc., a w 2017 r. może nawet zbliżać się do 4 proc. dzięki wysokim wewnętrznym wydatkom konsumpcyjnym. Powinno to - zdaniem Funduszu - pomóc w stopniowym zbliżaniu się inflacji do poziomu ok. 1,5 do 3,5 proc. pod koniec 2017 r.

Jednak, jak głosi raport, "zewnętrzne czynniki ryzyka oraz niedawne propozycje zmian pogorszyły oceny inwestorów i wraz z długoterminowymi wyzwaniami strukturalnymi mogą przyczynić się do obniżenia poziomu wzrostu gospodarczego".

Zagrożenie dla stabilności sektora bankowego

W tym kontekście raport wymienia m.in. pomysł przewalutowania kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Jak wskazała w poniedziałek Daria Zakharowa z MFW, krok taki grozi destabilizacją sektora bankowego, co będzie miało negatywny wpływ zarówno na kredyty jak i wzrost gospodarczy. Zwróciła ona także uwagę, że większość "frankowiczów" to ludzie "dobrze sytuowani" i rozwiązanie tego problemu powinno polegać na skierowaniu pomocy do konkretnych rodzin w szczególnych kłopotach finansowych.

Według MFW choć sektor finansowy w Polsce jest stabilny, to jego zyskowność spada wskutek długotrwałego niskiego poziomu stóp procentowych oraz dodatkowych wymagań nakładanych na instytucje finansowe. Fundusz zauważa też ryzyko zwiększonego rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, które przynoszą wyższe zyski. W tym kontekście pozytywnie ocenione zostały niedawne zmiany prawne, regulujące rynek tych pożyczek.

Ocena podatku bankowego

Jako "zakłócający równowagę" oceniono natomiast wprowadzony niedawno podatek bankowy, który wg. MFW może prowadzić do ograniczenia podaży kredytów i destabilizować instytucje finansowe, toteż powinien zostać zastąpiony "bardziej przyjaznym dla wzrostu" podatkiem od zysków i wynagrodzeń.

"Obniżenie wieku emerytalnego może negatywnie wpłynąć na finanse publiczne"

Jako kolejną proponowaną zmianę, która może negatywnie wpłynąć na rozwój gospodarki, wskazano projekt obniżenia wieku emerytalnego. Krok ten - określony jako krok w niewłaściwym kierunku - ten może "negatywnie wpłynąć na finanse publiczne i poziom zatrudnienia" - ocenia raport. Wskazuje, że oznaczałoby to obniżenie poziomu stopy zastąpienia i wzrost poziomu biedy wśród starszych ludzi, a co za tym idzie wzrost wydatków z pomocy społecznej, co z kolei negatywnie odbiłoby się na finansach państwa.

Według MFW realizacja obietnic wyborczych (oprócz powyższych wprowadzenie programu "Rodzina 500+" oraz ewentualne zwiększenie kwoty wolnej od podatku) może spowodować zwiększenie deficytu finansów publicznych powyżej 3 proc. w 2017 r.

Tymczasem - jak mówiła Zakharowa - "nawet 3 proc. to za dużo, zważywszy na szybki wzrost gospodarczy". "Teraz jest odpowiedni moment, by wykorzystać ten wzrost do bardziej ambitnej redukcji deficytu" - powiedziała.

Leszek Kąsek, starszy ekonomista Banku Światowego o polskiej gospodarce:

Źródło: Newseria

IAR/PAP/Polskie Radio 24, awi