Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 03.06.2016

Emigracja zarobkowa Polaków: efekt domina zmienia się w bumerang

Ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów z Unii Europejskiej zniechęci do wyjazdu za granicę co piątego potencjalnego, polskiego emigranta - wynika z najnowszego raportu Work Service.
Posłuchaj
  • Jak zmienia się emigracja zarobkowa Polaków, i dlaczego wybieramy coraz częściej Niemcy, nie Wielką Brytanię, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak z Work Service. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  To pokazuje jak ważne są te osłony socjalne dla Polaków, planujących wyjazd do Wielkiej Brytanii - tłumaczy Andrzej Kubisiak z Work Service.

 A to oznacza, jak podkreśla ekspert, że decyzje w  Wielkiej Brytanii mogą być kluczowe dla polskiego rynku pracy.

 Niemcy nowym celem emigracji zarobkowej Polaków

Brexit zmniejszy emigrację z Polski. Tyle, że z badań wynika, że już teraz coraz więcej Polaków jako kraj emigracji wskazuje Niemcy, a zainteresowanie Wielką Brytanią spada.

Wybieramy Niemcy bo zaczynamy wyjeżdżać na krócej

̶  Niemcy zdetronizowały Wielką Brytanię, co jest związane ze zmianą modelu emigracji – mówi ekspert.

Jak wyjaśnia, wielu Polaków deklaruje, że nie chce wyjechać na długo czy na stałe, ale chce popracować za granicą kilka miesięcy, zarobić pieniądze i wrócić do kraju, konsumując te środki.

Efekt domina jest zastępowany efektem bumerangu

̶  Dawniej mieliśmy do czynienia z efektem domina – ktoś kto wyjeżdżał dawał przykład innym, i ci wyjeżdżali za nim, a teraz mamy efekt bumerangu – znajdujemy na kilka miesięcy pracę w Niemczech i wracamy do kraju. I ten mechanizm się powtarza – mówi ekspert.

Szczególnie widać to w gminach przygranicznych -  w woj. zachodniopomorskim czy lubuskim, graniczących z Niemcami.

̶  Tam wiele osób mieszka przy granicy w kraju, ale pracę świadczą po drugiej stronie Odry, gdzie zarabiają w euro – mówi Andrzej Kubisiak.

I dodaje, że to bardzo korzystny układ, bo płace w Niemczech są wyższe, a koszty życia w Polsce – niższe.

Dziś już 34 proc. Polaków jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków", przygotowanego przez firmę Work Service.

Dane niemieckiego urzędu statystycznego wskazują, że pracuje tam 354 tys. Polaków.

Justyna Golonko, jk