Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 09.06.2016

Debata ws. kredytów we frankach: frankowicze proponują program 1000 Plus

Bez porozumienia bankowców z frankowiczami. Przedstawicielom banków i zadłużonych nie udało się znaleźć wspólnego rozwiązania problemu kredytów we frankach.
Posłuchaj
  • Przedstawiciel kredytobiorców Maciej Pawlicki podkreślił, że zadłużeni byli przekonywani, że kredyty frankowe są bezpieczne, bo są oparte na stabilnej walucie
  • Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz bronił legalności kredytów we frankach szwajcarskich
Czytaj także

Podczas blisko trzygodzinnego spotkania zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta swoje stanowiska przedstawili bankowcy, frankowicze, przedstawiciele instytucji państwowych i politycy.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Jacek Sasin podsumował, że w tej sytuacji decyzję o pomocy i jej formie będzie musiał podjąć prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że pomimo długiej dyskusji, pomiędzy środowiskami bankowym i kredytobiorców "istnieje przepaść".

"1000 Plus. Bank dla Gospodarki"

Zadłużeni we frankach szwajcarskich przedstawili swoją propozycję rozwiązania problemu. Podczas spotkania zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta zaprezentowali założenia programu "1000 Plus. Bank dla Gospodarki".

Przedstawicielka kredytobiorców mecenas Barbara Garlacz wyjaśnia, że zadłużeni spłacaliby raty jak do tej pory. Dodała, że rata zostałaby podzielona na dwie części: tak zwaną legalną, według kursu z dnia udzielenia kredytu, i część określaną jako "nielegalna", która obejmowałaby nadwyżkę indeksacyjną. Druga część byłaby przekazana do specjalnego funduszu państwowego, tak zwanego funduszu kompensacyjnego. Nadwyżka indeksacyjna byłaby wypłacana zadłużonym z funduszu kompensacyjnego. Barbara Garlacz podkreśla, że klienci banków wydadzą otrzymane pieniądze na zakupy czy usługi, co oznacza, że część tych środków zasili polską gospodarkę.

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że zapozna się z tą propozycją.

Zadłużeni byli przekonywani, że kredyty frankowe są bezpieczne

Przedstawiciel kredytobiorców Maciej Pawlicki podkreślił, że zadłużeni byli przekonywani, że kredyty frankowe są bezpieczne, bo są oparte na stabilnej walucie. Dodał, że banki przerzuciły całe ryzyko na kredytobiorców. Maciej Pawlicki ocenił, że według niego kredyty frankowe powinny być spłacane po kursie walutowym z chwili zaciągnięcia kredytu.

Czy kredyty we frankach są legalne?

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz bronił legalności kredytów we frankach szwajcarskich. Podkreślił, że były udzielane zgodnie z istniejącym prawem, czego nikt nie kwestionował przed podrożeniem franka szwajcarskiego.
We wtorek eksperci z Kancelarii Prezydenta przedstawili propozycje rozwiązań dla frankowiczów. Zaproponowali między innymi możliwość przewalutowania kredytów poprzez zastosowanie któregoś z dwóch wariantów "kursu sprawiedliwego". Ocenili też, że trzeba rozwiązać problem zwrotu tzw. spreadów czyli kwot, które zostały pobrane przez banki w związku ze sprzedażą dewiz kredytobiorcom.

IAR, abo