Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 08.07.2016

Lotnisko Centralne coraz bardziej potrzebne w Polsce

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa skierował do premier Beaty Szydło wniosek o powołanie zespołu ds. lotniska centralnego.
Posłuchaj
  • Dlaczego narasta potrzeba budowy Lotniska Centralnego w Polsce, i jakie są koncepcje jego lokalizacji, mówi w Polskim Radiu 24 Sebastian Gościniarek z firmy BBSG. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Ma on także zająć się przygotowaniem strategii dla całej branży.

Lotnisko Centralne ma wesprzeć coraz ciaśniejsze lotnisko Chopina

̶  Koncepcja nowego lotniska pojawia się już od dłuższego czasu, bo możliwości rozbudowy stołecznego Lotniska Chopina są ograniczone - mówi Sebastian Gościniarek z firmy BBSG.

I jak dodaje, lokalizacja tego lotniska jest z jednej strony wielką zaletą, z drugiej – takim trochę przekleństwem, gdyż mimo, że nie jest to ścisłe centrum miasta, ale blisko – i to narzuca istotne ograniczenia.

̶  Zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska, czyli ochrony przed hałasem i rozbudowy – mówi ekspert.

Przypomina, że pojawiła się przecież koncepcja budowy trzeciej drogi startowej, ale musiała upaść ze względu na autostradową obwodnicę Warszawy.

̶  To przykład kolejnego ograniczenia o charakterze infrastrukturalnym – podkreśla Gościniarek.

Lotnisko Centralne czy rozbudowa lotnisk regionalnych

A ruch lotniczy będzie się rozwijał i za jakiś czas przepustowość Lotniska Chopina może się wyczerpać. W tym kontekście rozważane są przynajmniej dwa rozwiązania - budowy centralnego portu lotniczego lub rozbudowa sieci lotnisk wokół Warszawy.

Jak podkreśla ekspert, trudno obecnie ocenić, która z tych koncepcji jest lepsza, bo nikt jeszcze tego solidnie nie zbadał.

̶  Jednak według mnie, w przypadku takich inwestycji infrastrukturalnych, większą efektywność osiąga projekt o większej skupionej skali, niż sieć rozproszona – mówi gość Polskiego Radia 24.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2020 roku z transportu lotniczego w Polsce będzie korzystać 60 milionów pasażerów. W 2015 roku było to 30 milionów.

Błażej Prośniewski, jk