Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 12.08.2016

„Rodzina 500+”: świadczenia na konsumpcję, nie na oszczędności

Środki z programu „Rodzina 500+” przeznaczane są głównie na zakup żywności, ubiorów oraz edukację dzieci. Tak wynika z badania zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarki Szkoły Głównej Handlowej.
Posłuchaj
  • O tym, na co beneficjenci programu „Rodzina 500+” przeznaczają otrzymane świadczenie, mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Elżbieta Adamowicz ze Szkoły Głównej Handlowej (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Niewiele ponad 16 proc. badanych gospodarstw zadeklarowało zwiększenie oszczędności w reakcji na pojawienie się dodatkowych środków. Tak niewielki odsetek osób oszczędzających może być problemem dla rozwoju naszego kraju, mówiła w Polskim Radiu 24 profesor Elżbieta Adamowicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Zwiększa się popyt i wiadomo, że konsumpcja nakręca wzrost gospodarczy. Natomiast nie jest dobrze, że nie oszczędzamy. Im niższe oszczędności, tym mniejsza możliwość finansowania inwestycji, co jest niedobre dla przyszłego rozwoju kraju. Jest to jednak szerszy problem, gdyż mamy niską kulturę oszczędzania, nie myślimy o tym, co będzie w przyszłości, żyjemy chwilą i to nie zawsze kończy się dobrze – podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Specjalne obligacje dla beneficjentów programu

Ministerstwo Finansów, chcąc zachęcić beneficjentów programu „Rodzina 500+”, zapowiedziało stworzenie dla nich specjalnych obligacji na 6 i 12.

Na razie nie wiadomo, jakie będzie ich oprocentowanie, ale z przeprowadzonego badania wynika, że zainteresowanie nimi, może być niewielkie.

- Z naszych badań wynika, że na razie takiego popytu nie ma. Czy zmieni się to w przyszłości? Na to pytanie nie umiemy odpowiedzieć. Będziemy te procesy obserwować – podsumowuje prof. Elżbieta Adamowicz.

Dominik Olędzki, awi