Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 19.08.2016

"Mieszkaniówka" motorem całej branży budowlanej

Budownictwo mieszkaniowe ciągnie całą branżę budowlaną. Trzeci kwartał zaczął się od największego spadku produkcji przemysłowej od grudnia 2012. Produkcja budowlana spadła prawie o 20 procent. Dane Głównego Urzędu Statystycznego o budownictwie mieszkaniowym są jednak optymistyczne.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP; Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej; Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W okresie siedmiu miesięcy 2016 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Według wstępnych danych, w okresie styczeń - lipiec 2016 r. oddano do użytkowania o 11,7 proc. więcej mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.

Jak mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP "mieszkaniówka" to motor, który będzie ciągnął w górę branżę budowlaną w najbliższym czasie.

- To dotyczy dużych miast, gdzie widzimy, że jest bardzo duży popyt na mieszkania. Tutaj deweloperzy notują bardzo dobre wyniki sprzedaży. Mieszkania sprzedają się już w momencie tzw. zapisu, o czym jeszcze trzy lata temu nikt nie słyszał – podkreśla Arkadiusz Pączka. – 40 proc. kredytów hipotecznych na dzisiaj to jest rynek warszawski – dodaje.


Posłuchaj
00:35 [i] 19.08 BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE - PĄCZKA_12441553_2016-08-19T14-23-50.000.1350.mp3 Arkadiusz Pączka: w dużych miastach jest bardzo duży popyt na mieszkania

 

Jednak na te różnice pomiędzy miastami duży wpływ w ostatnich miesiącach miały także zapisy ustawy o sprzedaży ziemi, dodaje Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Jeżeli popatrzymy na te gorsze wyniki, poza dużymi miastami, to bez wątpienia wpływ na nie miało również zamieszanie z kwestią możliwości sprzedaży ziemi. Był taki czas, kiedy banki w ogóle wstrzymały akcję kredytową ze względu na brak zabezpieczeń. To wszystko działo się przecież w tym półroczu i miało niewątpliwie przełożenie na te słabsze wyniki budownictwa mieszkaniowego poza dużymi miastami - uważa Marek Kłoczko.


Posłuchaj
00:23 [i] 19.08 BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE - KŁOCZKO_12441558_2016-08-19T14-23-21.000.1350.mp3 Marek Kłoczko: słabsze wyniki budownictwa mieszkaniowego poza dużymi miastami

 

Przepisy zostały już zmienione. W życie weszła nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawa o księgach wieczystych i hipotece, która zniosła problematyczny zapisy. Rynek mieszkaniowy ma ogromny potencjał, bo w Polsce ciągle mamy deficyt mieszkaniowy, zaznacza Wojciech Surmacz, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.

- Te optymistyczne dane, które widać na rynku mieszkaniowym, świadczą o tym, że bardzo daleko jest nam do jakieś bańki hipotecznej, budowlanej. Polska od wielu lat boryka się z deficytem mieszkaniowym i będziemy jeszcze długo się z nim borykać. Nawet jak mieliśmy kredyty frankowe, to nie były one dostępne dla wszystkich i ciągle mamy problem z mieszkaniami. Jest to problem, którego po 1989 roku nie rozwiązał żaden rząd jakimś skutecznym programem. Wiele programów zostało uruchomionych. Niektóre z nich miały sens, ale były przerywane przez kolejne ekipy rządzące. Chciałbym doczekać takich czasów, że kolejna ekipa będzie kontynuowała program poprzedników. Tak naprawdę, jeżeli chcielibyśmy opowiedzieć o tych programach, które były uruchamiane przez różne rządy, to każdy miał sens. Tylko problem polegał na tym, że po kilku latach taki program był urywany i ogłaszany był kolejny - mówi Wojciech Surmacz.


Posłuchaj
00:58 [i] 19.08 BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE - SURMACZ _12441566_2016-08-19T14-23-24.000.1350.mp3 Wojciech Surmacz: bardzo daleko jest nam do jakieś bańki hipotecznej, budowlanej

 

Do końca zbliża się program "Mieszkanie dla młodych". Do jego zakończenia zostało dwa i pół roku, ale w rzeczywistości może to nastąpić dużo szybciej, bo pieniądze na dopłaty szybko się kończą. Nowa forma wsparcia na rynku mieszkaniowym: program "Mieszkanie Plus" rozpocznie się w 2018 roku.

Justyna Golonko, awi