Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 22.08.2016

Związki zawodowe także dla zatrudnionych na umowach "śmieciowych"

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakłada objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. zleceniobiorców i usługodawców.

Nowelizacja, jak przypomina resort, stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. Projekt jest obecnie w konsultacjach.

Pierwsza wersja projektu powstała w marcu. Nowa - sierpniowa, jak wskazało ministerstwo, przewiduje ponadto, że wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, będzie przysługiwało prawo wstępowania do związków zawodowych w przypadkach i na warunkach określonych statutami związków.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że celem zmian jest objęcie pełnym prawem koalicji związkowej, tzn. prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych, wszystkich osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia.

Kto będzie mógł tworzyć związki zawodowe i wstępować do nich?

Nowelizacja ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług (do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) czy umowy o dzieło, a także osobom prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osobom samozatrudnionym) wykonującym osobiście pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.

Ponadto, w ramach definicji osoby wykonującej pracę zarobkową zakłada się rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy.

PAP, awi