Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 06.09.2016

Rakiety „Patriot” w Polsce: jest zapytanie ofertowe MON do USA ws. zakupu

Polska wystosowała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe, czyli "letter of request" w sprawie zakupu rakiet przeciwlotniczych i antybalistycznych "Patriot".

Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, że podpisał dziś decyzję w tej sprawie.

Poinformował, że zapytanie dotyczy warunków dostawy ośmiu zestawów – dwóch baterii do roku 2019 oraz sześciu – wyposażonych już w radar 360 stopni - po roku 2020.

Macierewicz zaznaczył, że zestawy Patriot, którymi jest zainteresowana strona polska, mają być wyposażone w IBCS – produkowany przez inną amerykańską firmę system zarządzania polem walki, umożliwiający łączenie różnych wyrzutni, radarów i innych środków rozpoznania, który ma się stać standardem w wojskach lądowych USA.

Macierewicz zaznaczył, że nie jest to jeszcze podpisanie kontraktu. Nie podał też wartości przyszłej umowy.

Zgodnie z zapytaniem, amerykańska firma Rayethon ma do roku 2019 dostarczyć dwa zestawy rakiet "Patriot". Pozostałych sześć miałoby trafić do Polski po 2020 r. i mieć dookólne radary, których obecnie używane zestawy Patriot nie posiadają.


Czytaj więcej
polska armia wojsko 1200 F.jpg
MON: do połowy września plan modernizacji technicznej sił zbrojnych

MON chce pozyskać przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła". W kwietniu 2015 r. ówczesny rząd przyjął rekomendację MON do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot produkowanych przez firmę Raytheon.

50 procent zamówień i produkcji Patriota w polskich zakładach

Na początku lipca Macierewicz powiedział PAP, że Raytheon zgodził się, by ponad 50 proc. wydatków MON w programie "Wisła" trafiło do polskich podmiotów. Minister uznał to wtedy za przełom w negocjacjach.

„Niesłychanie korzystne są nie tylko warunki offsetowe, ale przede wszystkim zobowiązanie firmy Raytheon, że co najmniej 50 procent zamówień i produkcji Patriota będzie odbywało się we wskazanych przez stronę polską przedsiębiorstwach polskich” – zaznaczył szef MON, przypominając deklarację z lipca br.

Komentując decyzję szefa MON, by wystosować formalne zapytanie o ofertę, Mike Nachshen z Raytheon powiedział, że firma będzie nadal wspierać rządy USA i Polski w procedurze Foreign Military Sales, stosowanej przy sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia.

O rozmowach międzyrządowych w sprawie zestawów Patriot zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL.

Amerykańska oferta najbardziej korzystna

Według MON o wyborze amerykańskich zestawów Patriot dla systemu obrony powietrznej Polski zdecydowały względy techniczne, przemysłowe, wojskowe i polityczne.

Oferta firmy Raytheon została uznana za korzystniejszą niż propozycje złożone przez francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T. We wcześniejszej fazie postępowania odpadła oferta amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum MEADS International.

Głównym partnerem Raytheona miałaby być państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa. W lipcu obie firmy podpisały list intencyjny w sprawie rozszerzenia współpracy.

IAR, PAP, jk