Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 20.10.2016

Premier leci na unijny szczyt do Brukseli. Co z umową CETA?

Umowa CETA o wolnym handlu z Kanadą - to jeden z tematów rozpoczynającego się dziś w Brukseli dwudniowego szczytu przywódców Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • W kwestii handlu Polska też ma swoje oczekiwania - powiedział Konrad Szymański (IAR)
  • Walonia nie wycofa sprzeciwu w sprawie CETA do piątku, relacja IAR/Beata Płomecka/Bruksela
  • MSZ liczy, że umowa CETA o wolnym handlu Unii Europejskiej z Kanadą zostanie zawarta. Tak mówi w rozmowie z IAR wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański
  • Teoretycznie do piątku władze w Brukseli mają problem rozwiązać, bo wtedy europejscy przywódcy powinni oficjalnie zatwierdzić umowę w drugim dniu unijnego szczytu

 Na dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej poleciała premier Beata Szydło. W składzie polskiej delegacji będzie również minister ds. europejskich. Konrad Szymański w rozmowie z IAR podkreśla, że po wrześniowym szczycie w Bratysławie, podczas którego także była mowa o migracji, nikt już nie mówi poważnie o przymusowych przesiedleniach uchodźców. - Mamy nadzieję, że ten szczyt przyniesie poparcie dla nowych inicjatyw, które doprowadzą do faktycznej kontroli zewnętrznej granicy UE  - mówi Konrad Szymański.


Czytaj dalej
CETA_1200_KOW.jpg
KE i MR: polskie tłumaczenie CETA zostanie poprawione

Co dalej z CETA?

Polski MSZ liczy również na to, że umowa CETA o wolnym handlu Unii Europejskiej z Kanadą zostanie zawarta. Konrad Szymański przekonuje, że brak umowy byłby bardzo złym sygnałem. Jego zdaniem, brak porozumienia z Kanadą, krajem stosunkowo bliskim europejskim standardom, będzie oznaczał, że Unia w zasadzie nie jest w stanie dogadać się z nikim.

Walonia mówi: potrzebuję czasu

Tymczasem Walonia odrzuca piątkowy termin wyznaczony na znalezienie porozumienia. Francuskojęzyczny region Belgii potwierdził swój sprzeciw wobec porozumienia, co uniemożliwia jego podpisanie. Teoretycznie rząd federalny w Brukseli ma czas na rozwiązanie problemu do piątku, kiedy to europejscy przywódcy powinni oficjalnie zatwierdzić umowę. Polski MSZ nie chce oficjalnie komentować decyzji Walonii. Konrad Szymański przewiduje jednak, że stanowisko parlamentu regionalnego wpłynie na dyskusje unijnych przywódców. Jak mówi wiceminister, Polska na szczycie w Brukseli wystąpi z trzema postulatami: ambitnej i otwartej polityki handlowej, większej jawności w negocjowaniu porozumień typu CETA i większego nacisku na ochronę unijnego rynku.

IAR, abo

tagi: CETA