Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 18.11.2016

Kongres 590. "Konstytucja dla biznesu" będzie przełomowym dokumentem?

Przedsiębiorcy i eksperci liczą, że tzw. Konstytucja dla biznesu będzie przełomowym dokumentem. Już samo podejście bardzo praktyczne do postulowanych od wielu lat przez przedsiębiorców zmian rodzi ogromne nadzieje, mówił uczestniczący w Kongresie 590, Michał Kanownik, prezes Producentów i Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Cyfrowa Polska.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej i Michał Kanownik, prezes Producentów i Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Cyfrowa Polska (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli: Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej i Michał Kanownik, prezes Producentów i Importerów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Cyfrowa Polska (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Michał Kanownik Nie tylko przedsiębiorcy zgłaszają pewne postulaty, ale widać szansę na przynajmniej częściową ich realizację przez rząd.

- Już przyjęty projekt 100 zmian dla biznesu pokazał kierunek, w którym te dalsze zmiany ogłoszone w „Konstytucji dla biznesu” będą szły. One na pewno nie tylko budzą ogromną nadzieję u przedsiębiorców, ale jednocześnie pokazują determinację rządu w celu praktycznej realizacji tego, co jest zapowiadane i co przez wiele lat było postulowane przez wszystkie możliwe środowiska biznesowe w Polsce. Z naszej perspektywy jako przedsiębiorców widzimy dwustronną komunikację w zakresie ułatwienia, uproszczenia otoczenia regulacyjnego, legislacyjnego dla przedsiębiorców. To jest bardzo ważne, że nie tylko przedsiębiorcy zgłaszają pewne postulaty, ale widać szansę na przynajmniej częściową ich realizację przez rząd. Wprowadza on uproszczenia, które na pewno w dłużej perspektywie czasu bardzo ułatwią funkcjonowanie biznesu w Polsce, zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy dopiero startują – mówił Michał Kanownik.


Posłuchaj
01:00 [i] puls 1.mp3 Michał Kanownik: już przyjęty projekt 100 zmian dla biznesu pokazał kierunek, w którym te dalsze zmiany ogłoszone w „Konstytucji dla biznesu” będą szły

 

Niezwykle ważne też jest, by zmieniły się relacje między przedsiębiorcą a administracją i wydaje się, że to może się udać, dodał Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Marek Wróbel To może przynajmniej częściowo naprawić ten problem, który mamy w całej Polsce od 200 lat, czyli wschodni model biurokracji.

- To może przynajmniej częściowo naprawić ten problem, który mamy w całej Polsce od 200 lat, czyli wschodni model biurokracji, w relacjach między administracją a obywatelem, czy między administracją a przedsiębiorcą mamy do czynienia ze stosunkiem petent – wasal, a nie partnersko-obsługowym. Na przykładzie niektórych gmin, czy np. dzielnic Warszawy, widzimy jednak,  że stosunek administracji do obywatela zupełnie się zmienił. Krótko mówiąc: to urzędnik jest dla obywatela. Mnie uderzyła właśnie tego typu próba zmiany relacji, jeśli to się powiedzie, to będzie bardzo ważna rzecz – zaznaczył Marek Wróbel.


Posłuchaj
01:06 [i] puls 2.mp3 Marek Wróbel: to może przynajmniej częściowo naprawić ten problem, który mamy w całej Polsce od 200 lat, czyli wschodni model biurokracji

 

To jest szczególnie istotne z punktu widzenia średnich i małych przedsiębiorców, których nie stać na ekspercką obsługę prawną, podkreślał Michał Kanownik.

- To, że przedsiębiorca będzie mógł się powołać w kontroli skarbowej np. na interpretację indywidualną, którą znalazł w Internecie, jest niezmiernie istotne. Zwłaszcza dla małego przedsiębiorcy, którego nie stać na prawnika, który napisze mu wniosek do Ministra Finansów o indywidualną interpretację, a nawet później o ogólną, nie stać go też na prawników, którzy będą go bronili w postępowaniu w przypadku kontroli skarbowej. To jest więc kolosalna zmiana – mówił Michał Kanownik.


Posłuchaj
00:44 [i] puls 3.mp3 Michał Kanownik: to, że przedsiębiorca będzie mógł się powołać w kontroli skarbowej np. na interpretację indywidualną, którą znalazł w Internecie, jest niezmiernie istotne

 

Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland, zwracała też uwagę na fakt, że trzeba pracować nad rozwijaniem przedsiębiorczości u młodych ludzi i likwidować bariery mentalne, które blokują ten rozwój.

Julia Krysztofiak-Szopa Młodzi ludzi, którzy mogliby zakładać własne firmy, boją się tego.

- Pewne bariery mentalne, które nabyliśmy przez 50 lat funkcjonowania, czyli strach przed porażką, przed tym, że zrobimy coś źle, co zostanie źle zinterpretowane przez urzędników, to sprawia, że młodzi ludzi, którzy mogliby zakładać własne firmy, boją się tego. I bardzo wiele decyzji dotyczących kariery bierze się u młodych ludzi z kultury deficytu materialnego, oni boją się np. wydawać swoje oszczędności, żeby eksperymentować z nową spółką, z nową technologią, a po drugie bierze się też z lęku przed niepewnością i porażką. Rolą państwa, przede wszystkim systemu edukacji, jest to, żeby jednak ducha przedsiębiorczości krzewić. Oprócz tego, że widzimy ruch na poziomie ułatwień dla biznesu od strony administracyjnej, bardzo chcielibyśmy również w środowisku startupowym widzieć ruch zmierzający ku temu, by na poziomie edukacji licealnej, gimnazjalnej, a także szkół wyższych uczyć młodych ludzi przedsiębiorczości – mówiła Julia Krysztofiak-Szopa.


Posłuchaj
01:10 [i] puls 4.mp3 Julia Krysztofiak-Szopa: rolą państwa, przede wszystkim systemu edukacji, jest to, żeby jednak ducha przedsiębiorczości krzewić

 

Goście „Pulsu gospodarki” zwracali też uwagę na fakt, że w Polsce mamy ogromny niedobór świadomości biznesu, w jaki sposób zarabiać na nowych technologiach. Młodzi ludzie muszą zrozumieć, że to jest narzędzie do zarabiania pieniędzy i tu właśnie jest ogromna praca do wykonania.

Jak mówiła Julia Krysztofiak-Szopa, startupów w Polsce jest wciąż bardzo mało. Porównując Polskę z Doliną Krzemową, u nas statystycznie potrzebujemy mniej więcej 15 tys. ludzi, aby powstał jeden startup. W Dolinie Krzemowej natomiast 500 osób. To pokazuje, że do masowości startupów w Polsce jeszcze bardzo daleko.

Błażej Prośniewski, awi