Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.12.2016

GUS: produkcja przemysłowa w listopadzie w górę. Jest lepiej, niż przewidywały prognozy ekonomistów

Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie wzrosła o 3,3 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu do października tego roku była wyższa o 1,9 proc. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
Posłuchaj
  • O danych GUS dotyczących produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej mówili w audycji „Puls gospodarki” w Polskim Radiu 24: Marek Zuber, ekonomista, Maciej Stańczuk z Pracodawców RP i Bartek Godusławski z „Puls Biznesu” (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dane GUS zaskakują./IAR/.
Czytaj także

Rynek oczekiwał wzrostu o 2 proc. rdr, po spadku o 1,3 proc. w październiku br.

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej dziewięciu osób) była w listopadzie br. o 3,3 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 7,8 proc.) i o 1,9 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br." - poinformował GUS w komunikacie.

Wzrost w 24 spośród 34 działów przemysłu

Zgodnie z komunikatem GUS w stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu. Wśród nich była m.in. produkcja: mebli (wzrost o 12,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (wzrost o 10,5 proc.), wyrobów z metali (wzrost o 9 proc.), artykułów spożywczych oraz metali (po 8,8 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 7,6 proc.), papieru i wyrobów z papieru – o 7 proc.

O 6,5 proc. wzrosła sprzedaż maszyn i urządzeń, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,8 proc., a wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,6 proc.

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 21,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,8 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 7,3 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 5,9 proc." - podał GUS.

"W okresie styczeń - listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o3,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,7 proc." - dodał Urząd.

Dane pozytywnie zaskoczyły ekonomistów

Główny ekonomista BPS TFI, Krzysztof Wołowicz powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dane GUS zaskakują tym razem pozytywnie. Zarówno produkcja i sprzedaż rosły w listopadzie szybciej, niż spodziewali się tego eksperci. Dane nie miały wpływu na wartość złotego.

Spadek produkcji budowlano-montażowej o 12,8 proc. rdr

Produkcja budowlano-montażowa była niższa w listopadzie tego roku o 12,8 proc., a w porównaniu z październikiem br. była wyższa o 5,4 proc.

Rynek spodziewał się spadku produkcji budowlano-montażowej o 18,9 proc. rdr, po spadku o 20,1 proc. w październiku br.

"Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w listopadzie br. niższa o 12,8 proc. niż przed rokiem (wobec wzrostu o 1,2 proc. w ub. roku) i o 5,4 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br." - napisał GUS.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 13,2 proc. niż w listopadzie ub. roku i o 6,7 proc. wyższym w porównaniu z październikiem br." - poinformowano.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 7,4 proc. rdr

W listopadzie br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc wobec wzrostu o 4,6 proc. przed miesiącem, podał też GUS.

GUS podał też, że w porównaniu z październikiem 2016 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,4 proc. wobec spadku przed rokiem o 5,9 proc.

IAR/PAP/ISBnews, awi