Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 19.01.2017

Szykują się duże zmiany w polskiej polityce migracyjnej

Rząd szykuje ułatwienia dla pracowników zza wschodniej granicy zarówno w poszukiwaniu pracy, jak i w uzyskaniu stałego pobytu.
Posłuchaj
  • O zmianach w polityce migracyjnej w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Zmiany mają zachęcić imigrantów ze Wschodu, szczególnie Ukrainy do osiedlania się w Polsce i podejmowania tu pracy. Ma to być recepta na problemy demograficzne naszego kraju i coraz większe potrzeby rynku pracy.  

- Ukraińcy mogą stosunkowo łatwo przyjechać do Polski, dysponujemy tzw. systemem oświadczeń. Powoduje on, że osoby, które do nas przyjeżdżają do pracy, zostają na krótki okres. Ze względu na wyzwania demograficzne Polska będzie potrzebowała przyjąć milion nowych osób na rynek pracy do 2020 roku –mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiele nowych ułatwień

Dlatego rząd chce wprowadzić pozwolenia na dłuższy niż pół roku okres. Chce też zachęcić do przyjazdu całe rodziny. Dzieci imigrantów zyskałyby szerszy dostęp do edukacji. Łatwiej też będzie poświadczać swoje kwalifikacje.

- Chcemy ułatwić zarówno potwierdzanie kwalifikacji, jak również nostryfikację dyplomu. Chodzi o to, żeby osoby do nas przyjeżdżały nie tylko na te miejsca pracy, które są stosunkowo proste. To co również planujemy zrobić, to bardzo dokładnie określić jakiś zawodów i gdzie potrzebujemy. Chcemy stworzyć system informacji dla tych osób, żeby przyjeżdzający łatwiej mogli się odnaleźć na rynku pracy – wyjaśnia.

Czas nas goni

Planowane zmiany pozytywnie oceniają eksperci. Polska gospodarka potrzebuje imigrantów podkreśla Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ale jak mówi, powinniśmy się spieszyć z wprowadzaniem ułatwień i zachęt.

- Należy to zrobić szybko, bo 1 marca otwierają się Niemcy i cała Unia Europejska. Możemy tych pracowników ze wschodu stracić, a znajdujemy się w tak trudnej dramatycznej sytuacji demograficznej, że musimy się chwytać wszystkich sposobów – podkreśla rozmówca.

Rozwiązania systemowe

Z tą opinią zgadza się również dr Iga Magda z SGH, wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych, która podkreśla, że Polsce potrzebna jest kompleksowa polityka migracyjna.

- Od dłuższego czasu widzimy intensywny napływ pracowników ze wschodu na polski rynek pracy. Powinniśmy opracować całościowy program polityki migracyjnej i system zachęt. Powinien od obejmować ułatwiania dla całych rodzin by migranci się osiedlali w Polsce i wiązali swoją przyszłość z naszym krajem – dodaje.

Nie wykluczone też, że dzieci z pozwoleniem na stały pobyt w Polsce zostaną objęte np. programem 500 plus. Wszystkie zachęty i ułatwienia mają zminimalizować negatywne skutki demograficzne.

 Wg szacunków ekspertów, w ciągu najbliższych 20 lat w Polsce liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o prawie 4 mln.

Elżbieta Szczerbak, abo