Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 31.01.2017

Plan Morawieckiego: rozwój gospodarczy Polski oparty na innowacjach

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu ministrowie zajmują się projektem uchwały w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Posłuchaj
  • O projekcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju mówili w radiowej Jedynce: wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński i Andrzej Kensbok, ekspert Polskiego Towarzystwa Gospodarczego (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to bardzo ważny rządowy dokument, który wskazuje kierunki rozwoju Polski na najbliższe lata, tłumaczy wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jerzy Kwieciński Rząd planuje szereg działań, które mają doprowadzić do tego, żeby nasz kraj rozwijał się w sposób zrównoważony.

- Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to biznesplan dla rządu na najbliższe lata. Rząd planuje szereg działań, które mają doprowadzić do tego, żeby nasz kraj rozwijał się w sposób zrównoważony. Jeżeli mówimy tutaj o wskaźnikach, to chcielibyśmy się zbliżyć do średniej unijnej, jeżeli chodzi o PKB na mieszkańca. Ale jeszcze ważniejsze jest dla nas, żeby nasze dochody, które mamy do dyspozycji, my jako obywatele naszego kraju, również zbliżały się do średniej unijnej – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Plan zakłada, że dochód na jednego mieszkańca Polski do 2020 roku sięgnie 80 procent średniej w Unii Europejskiej.

Gospodarka oparta na innowacjach

W tym czasie nasza gospodarka ma być bardziej konkurencyjna i nowoczesna, oparta o innowacje.

- Chcemy postawić na rozwój nowych technologii w naszej gospodarce, na wykorzystanie tych technologii w oparciu o zapotrzebowanie naszego rynku wewnętrznego, ale również o ekspansję usług i produktów, które powstają w wyniku tych technologii, na rynki zagraniczne. Chcielibyśmy w ramach podnoszenia konkurencyjności naszej gospodarki wykorzystać potencjał naszego przemysłu. W efekcie chcemy, żeby Polska i jej gospodarka była postrzegana jako kraj, który opiera swój rozwój na innowacjach, start-upach, żebyśmy za 10 lat mogli śmiało powiedzieć, że Polska to kraj start-upów – mówi Jerzy Kwieciński.

Szybszy rozwój przedsiębiorczości 

Andrzej Kensbok To są te elementy, które pozwalają wierzyć, że polscy przedsiębiorcy wreszcie będą docenieni, będą mogli jak równy z równym konkurować z firmami międzynarodowymi, dostaną wsparcie.

Innowacje zwiększa konkurencyjność naszych firm, a w konsekwencji wpływa na szybsze budowanie ich  kapitału i wyższe wynagrodzenia - te założenia w strategii pozwolą na szybszy rozwój przedsiębiorczości w kraju, dodaje Andrzej Kensbok, ekspert Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

- To są te elementy, które pozwalają wierzyć, że polscy przedsiębiorcy wreszcie będą docenieni, będą mogli jak równy z równym konkurować z firmami międzynarodowymi, dostaną wsparcie. To wsparcie istniało już np. w postaci funduszy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ale teraz będzie ono skoordynowane, dostępne zarówno dla małych przedsięwzięć w fazie początkowej, dla średnich firm w fazie rozwoju, dla dużych czy bardzo dużych firm stosujących przed wielkimi inwestycjami, np. formie pożyczek, oraz będzie to wsparcie na ekspansję międzynarodową, tworzeni oddziałów, kupowanie firm zagranicznych – wylicza rozmówca Jedynki.

Zrównoważony rozwój

Co ważne Strategia zakłada równomierny rozwój całego kraju, dodaje wiceminister Jerzy Kwieciński.

- To jest rozwój spójności społecznej, rozwój spójności terytorialnej, czyli kiedy planujemy rozwój naszego kraju, to nie koncentrujemy się na wybranych ośrodkach gospodarczych, ale chcemy, aby nasz kraj rozwijał się w sposób absolutnie zrównoważony. Chcemy wykorzystywać potencjał zarówno dużych miast, jak i małych, średnich, obszarów wiejskich – wylicza rozmówca Jedynki.

Odpowiedzialny rozwój ma zapewnić korzyści dla całego społeczeństwa, a nie tylko dla wybranych grup, stąd też nazwa Strategii. Plan zakłada wzrost stopy inwestycji, większą rolę handlu międzynarodowego czy wzrost inwestycji polskich firm za granicą. Przedsiębiorcy, według założeń administracji, będą bardziej skłonni do przeznaczania pieniędzy na badania naukowe i rozwój.

Justyna Golonko, awi