Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 15.02.2017

Smog: znowu pogarsza się stan powietrza w Polsce

Stan powietrza nad Polską ponownie się pogarsza. Dotyczy to większości zachodu i centralnego obszaru kraju.
Posłuchaj
  • Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: duże stężenie pyłu w atmosferze utrzyma się przez cały dzień (IAR)
  • Barbara Toczko: duże prawdopodobieństwo przekroczenia normy dobowej (IAR)
Czytaj także

Duże stężenie pyłu w atmosferze utrzyma się przez cały dzień - zapowiada Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Najwyższe stężenia są na Śląsku, w Małopolsce, Dolnym Śląsku czy województwie łódzkim - mówi Barbara Toczko. - Dotyczą one głównie dużych aglomeracji. Dziś ta ilość pyłu nie powinna już ulec zmianie.

Wszystko wskazuje na to, że dobowy poziom stężenia pyłów w atmosferze ponownie przekroczy dopuszczalne normy - dodaje Barbara Toczko.

- Obecnie godzinne stężenia pyłu PM10 przekraczają 140 mikrogramów na metr sześcienny. Dobowe dopuszczalne stężenie wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Ryzyko jest więc duże, zarówno jeśli chodzi o normę dobową jak i poziom informowania - wyjaśnia Barbara Toczko.

Takie poziomy stężenie pyłu przekroczyło wczoraj na Śląsku, Dolnym Śląsku czy Opolszczyźnie.

Zła sytuacja na Mazowszu

Również na Mazowszu występują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą utrzymywać się do piątku - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie. W środę najgorzej jest w Piastowie, Płocku i Radomiu.

Tomasz Klech z WIOŚ wyjaśnił, że wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych - wyżu i braku wiatru.

Najgorzej w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie

Poinformował, że w środę koło południa najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Jak na razie największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie - wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny. Wysokie stężenia zanieczyszczeń będą utrzymywały się też na przedmieściach stolicy i w wielu mniejszych mazowieckich miejscowościach.

- W środę głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli ogrzewanie domów i mieszkań drewnem oraz węglem. Mniejszy wpływ na dzisiejsze zanieczyszczenie ma w za to komunikacja samochodowa. Widać to po centrum Warszawy, gdzie mniejszy ruch samochodów powoduje, że powietrze jest czystsze - powiedział.

Klech pytany o prognozę na najbliższe dni poinformował, że sytuacja powinna zacząć się poprawiać od piątku.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

IAR/PAP, awi