Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 08.03.2017

Abonament RTV najpóźniej w październiku. Ściągnie go poczta, będzie abolicja dla niepłacących, kablówki dostarczą listę

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński chciałby, by jeszcze przed wakacjami weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej.
Posłuchaj
  • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński chciałby, żeby jeszcze przed wakacjami weszła w życie nowelizacja ustawy abonamentowej./IAR/.
  • Lepszą ściągalność abonamentu ma natomiast zapewnić włączenie dostawców telewizji płatnej, czyli operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników - tłumaczył odpowiedzialny za projekt wiceminister kultury Paweł Lewandowski./IAR/.
  • Wicepremier Piotr Gliński zapewnił też, że osoby objęte dotąd zwolnieniami z opłat abonamentu nadal nie będą musiały go płacić./IAR/.
  • Paweł Lewandowski jest przekonany, że dzięki nowym regulacjom abonament będzie płacić zdecydowanie więcej osób niż obecnie./IAR/.

Jego resort przesłał projekt nowelizacji do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Ustawa o abonamencie wejdzie jak najszybciej, ze skróconym vacatio legis

Wicepremier Gliński poinformował na konferencji prasowej, że do projektu zostanie wniesiona autopoprawka. Chodzi o skrócenie okresu vacatio legis z zapisanych sześciu miesięcy do 1,5 - 2 miesięcy, tak aby ustawa mogła jak najszybciej wejść w życie.

Wicepremier Gliński ma nadzieję, że prace nad nowelizacją zakończą się przed sierpniowymi wakacjami posłów. "W najlepszym wypadku będzie to czerwiec, w najgorszym wrzesień - październik" - powiedział profesor Piotr Gliński.

Abonament ściągnie poczta, będzie abolicja dla niepłacących

Główne założenia projektu to: abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień nadal realizowane będą przez Pocztę Polską.

Telewizje kablowe dostarczą dane o klientach

W lepszej ściągalności abonamentu mają natomiast pomóc płatne telewizje satelitarne i kablowe, na które zostanie nałożony obowiązek przekazywania Poczcie Polskiej danych swoich klientów.

Odpowiedzialny za projekt wiceminister kultury Paweł Lewandowski, tłumaczył, że jest on oparty na domniemaniu, że każda osoba, która wykupiła usługę telewizji płatnej posiada telewizor.

 Dodał, że każdy, kto podpisał umowę z dostawcą telewizji płatnej odbiera telewizję publiczną. Przytoczył też dane GUS, z których wynika, iż 97 procent gospodarstw domowych posiada odbiorniki umożliwiające odbiór telewizji, tymczasem obecnie abonament opłaca jedynie 13 procent gospodarstw domowych.

Abolicją zostanie objęte 2 mln gospodarstw domowych

Paweł Lewandowski podkreślił, że ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Jak poinformował abolicją zostało objętych ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

Będą ulgi i zwolnienia z abonamentu

Wicepremier Piotr Gliński zapewnił też, że osoby objęte dotąd zwolnieniami z opłat abonamentu nadal nie będą musiały go płacić.

Według wyliczeń resortu kultury, gdyby udało się wyegzekwować opłatę abonamentową od wszystkich osób, które mają usługę telewizji płatnej to dałoby to 1,234 mld złotych.

„Zakładamy, że w pierwszym roku działania ustawy dodatkowe wpływy wyniosą 365 mln zł, a w kolejnych latach 730 mln zł" - powiedział Paweł Lewandowski przypominając, że obecnie wpływy z abonamentu wynoszą 321 milionów.

IAR, jk