Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.03.2017

Światowy Dzień Wody: Polsce się nie przelewa, jesteśmy w ogonie krajów europejskich

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Woda zajmuje 72 proc. powierzchni naszej planety, a jej ziemskie zasoby wynoszą  prawie miliard i 400 milionów km3. Niestety potrzebna do życia  woda słodka to zaledwie około 3 proc. wszystkich zasobów wód na Ziemi i chociażby dlatego musimy bardzo o nią dbać.
Posłuchaj
  • O zasobach wody w Polsce mówili w radiowej Jedynce: Marzena Wojewódzka z Wodociągów Warszawskich i Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Polska niestety nie jest krajem bogatym w wodę i choć żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, a nie w tropikach, wody w Polsce mamy mało, potwierdza Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.

Sławomir Brzózek Biorąc pod uwagę ilość dostępnej wody na mieszkańca, to Polska jest niestety w ogonie krajów europejskich.

- Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wody w Polsce jest bardzo dużo, bo mamy i jeziora, i rzeki, i morza. Biorąc pod uwagę ilość dostępnej wody na mieszkańca, to Polska jest niestety w ogonie krajów europejskich. Przeciętny Polak ma do dyspozycji rocznie ok. 1,6 tys. m³ wody. Podczas gdy Europejczyk średnio ma trzy razy tyle, ponad 4,5 tys. m³ wody - podaje liczby gość radiowej Jedynki.

Jak wykorzystujemy zasoby wodne?

Ekspert wyjaśnia, kto i gdzie zużywa tej wody najwięcej.

- Jak spojrzymy na dane o zużyciu wody, to się okaże, że my na potrzeby życiowe, jedzenie i picie zużywamy zaledwie ok. 0,5 proc. całej wody wykorzystywanej w Polsce. 75 proc. idzie na potrzeby przemysłu, ok. 10 proc. to jest to, co zużywa rolnictwo, a na potrzeby komunalne wykorzystujemy 15 proc. tej wody – zauważa ekspert.

Cena metra sześciennego wody

Średni koszt metra sześciennego zimnej wody w Polsce, w zależności od miejsca, dostępności źródeł i  sposobu uzdatniania kosztuje od 8 do 10 zł. Marzena Wojewódzka z Wodociągów Warszawskich mówi, ile kosztuje woda  statystycznego warszawiaka.

- W Warszawie 1 m³ zimnej wody kosztuje 4,54 zł. Są to więc koszty, które są średnie, jeżeli chodzi o skalę ogólnopolską. Natomiast faktycznie litr zimnej warszawskiej kranówki kosztuje nieco ponad 1 grosz – zaznacza rozmówczyni Jedynki.

Woda, ta która płynie z naszych kranów, nie jest więc tania. Ale nie tylko ze względów ekonomicznych powinniśmy nią gospodarować oszczędnie. Zasobów wody, nadającej się do konsumpcji, ciągle ubywa z powodu  rozwoju przemysłu i rolnictwa i innej działalności człowieka.

Elżbieta Mamos, awi