Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 08.04.2017

Bez pieniędzy za pierwsze trzy dni chorobowego? Związki zawodowe krytykują propozycję Konfederacji Lewiatan

Przedstawiciele związków zawodowych krytykują propozycje Konfederacji Lewiatan, by za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie przyznawano pieniędzy.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zaproponował też, by na chorobowym zamiast 80 procent wynagrodzenia płacono 60 procent pensji. Miałoby to, jego zdaniem ograniczyć nadużywanie zwolnień lekarskich.

Te propozycje są nie do przyjęcia - oceniła wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska. Podkreśliła, że to lekarz-orzecznik powinien ponosić odpowiedzialność za fałszywe zwolnienia. Dodała, że nie można krzywdzić pracowników uczciwych, którzy chorują.

220 milionów dni na zwolnieniach lekarskich

W ubiegłym roku Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 220 milionów dni - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszty z tym związane wypłacone z ubezpieczenia społecznego wyniosły 16,2 miliarda złotych - informuje rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dodaje, że Zakład przeprowadził w ubiegłym roku blisko 570 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich. W ich wyniku wstrzymano wypłaty ponad 22 tysięcy zwolnień lekarskich czyli zasiłków chorobowych na kwotę ponad 16 milionów złotych.

Dyskusja o zwolnieniach chorobowych ma się odbyć na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Rozwiązania proponowane przez pracodawców obowiązują już w Czechach. Wynagrodzenie płaci się tam dopiero od czwartego dnia choroby. Czesi wychodzą z założenia, że nadużywanie zwolnień lekarskich negatywnie wpływa na gospodarkę.

IAR, awi