Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 24.04.2017

Hannover Messe 2017: inauguracja polskiego stanowiska na targach. Damy się poznać światu z innej strony?

Chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swą przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, głównie w obszarze automatyzacji i cyfryzacji procesów wytwarzania - powiedziała premier Beata Szydło na targach przemysłowych Hannover Messe. Szefowa polskiego rządu i kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięły w poniedziałek udział w uroczystym otwarciu polskiego stoiska na targach.
Posłuchaj
  • Rozpoczęły się 70. targi przemysłowe Hannover Messe 2017. Polska jest krajem partnerskim tego wydarzenia. Na targach ze swoimi produktami prezentuje się blisko 200 firm z naszego kraju. W otwarciu polskiego stoiska wzięły udział szefowe polskiego i niemieckiego rządu (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA)
  • Polskie stanowisko na Hannover Messe otwarte - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Premier Beata Szydło: Polska na targach promuje się jako gospodarka nowoczesna i innowacyjna (IAR)
  • Premier Beata Szydło: pomysł rządu na rozwój gospodarki współgra ze światowymi trendami, prezentowanymi na targach (IAR)
  • Cieszę się, że będę mogła poznać Polskę z innej strony. Znamy polskie krajobrazy, polskie miasta. Ale cyfrowej Polski nie znamy za dobrze. Cieszę się, że będę mogła poznać nową, nieznaną stronę Polski na targach Hannover Messe - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel (IAR)
  • Premier Beata Szydło zaprasza na polskie stoisko na Hannover Messe (IAR)
  • Nie tylko firmy, ale także naukowcy, prezentują się podczas tegorocznych targów technologiczno-przemysłowych Hannover Messe w Niemczech - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
  • Tomasz Salamon z Ministerstwa Rozwoju: Polska prezentuje firmy z różnych branż i części kraju (IAR)
  • Wicepremier Mateusz Morawiecki: umowy mają zwiększyć zaangażowanie polskich podmiotów w niemiecką gospodarkę (IAR)
Czytaj także

Szydło podkreślała, że Polska chce "pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością". - Z zadowoleniem (...) przyjęłam zaproszenie dla Polski na targi w charakterze gościa honorowego kraju partnerskiego. Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię - to co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać i chcemy, ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy - mówiła premier.

Jak dodała, status Polski jako kraju partnerskiego podczas tegorocznej edycji targów w Hanowerze to "wielkie wyróżnienie i świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki - jej konkurencyjności i innowacyjności". - Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania - zaznaczyła Szydło.

Premier zachęca niemieckie firmy do współpracy z Polską

Premier Beata Szydło zachęcała w poniedziałek niemieckich przedsiębiorców do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.

- Chciałabym zachęcić przedstawicieli niemieckich środowisk gospodarczych do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnych projektów inwestycyjnych z partnerami polskimi, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w dziedzinie nowych technologii - powiedziała szefowa polskiego rządu podczas targów przemysłowych w Hanowerze.

Zaznaczyła, że hasło przewodnie tegorocznych targów "koresponduje z priorytetami polskiego rządu w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarki w oparciu o innowacyjną bazę przemysłową". W tym roku najważniejsze targi przemysłowe w świecie zorganizowano pod hasłem "Integrated Industry – Creating Value".

- W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest głównym dokumentem programowym określającym kierunki polityki gospodarczej państwa, stawiamy na inteligentną reindustrializację, kierując się przekonaniem, że tylko dysponowanie silnym, opartym na wiedzy potencjałem przemysłowym warunkuje trwałe zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości - powiedziała Szydło.

Źródło: TVP.Info

"Jednym z celów rządu jest zwiększenie innowacyjności gospodarki"

Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki - oświadczyła premier Beata Szydło.

Beata Szydło Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. 

- Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką - powiedziała.

Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się "niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Merkel: poznamy Polskę cyfrową

- Cieszę się, że poznamy dziś Polskę z zupełnie innej strony. Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas uroczystości otwarcia 70. targów Hannover Messe.

Angela Merkel Mam nadzieję, że obecność Polski na targach w Hanowerze otworzy nowy rozdział w polsko-niemieckiej współpracy, a kontakty staną się jeszcze bliższe i lepsze.

- Dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mogli rzucić okiem na inną, nie tak znaną stronę Polski - dodała.

- Mam nadzieję, że obecność Polski na targach w Hanowerze otworzy nowy rozdział w polsko-niemieckiej współpracy, a kontakty staną się jeszcze bliższe i lepsze - podkreśliła Merkel.

Targi przemysłowe w Hanowerze otwarto w niedzielę. W uroczystości wzięły udział premier Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel. W poniedziałek otwarte zostało polskie stoisko.


W Hanowerze obok szefowej polskiego rządu są też wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier Mateusz Morawiecki na targach w Hanowerze:

Źródło: TVP.info

"Chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki"

Premier Beata Szydło wraz z wicepremierem i ministrem nauki Jarosławem Gowinem otworzyła również w poniedziałek stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce, które zostało zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Na ponad 400 metrach kwadratowych goście i uczestnicy targów poznają najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów, łącznie 27 rozwiązań. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

Polski rząd stawia bardzo mocno na gospodarkę i rozwój - mówiła premier, otwierając to stoisko. Jak dodała, realizowany przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma m.in. pobudzać łączenie gospodarki i nauki. - Robimy wszystko, by te dwie dyscypliny zaczęły w pewnym momencie bardzo mocno kooperować - zaznaczyła.

Podkreśliła, że polskiemu rządowi zależy na tym, by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki.

- Polska gospodarka musi rozwijać się w oparciu o nowoczesne technologie, musi być konkurencyjna, musi być kreatywna, energetyczna. Chcemy wygrywać młodością tych, którzy tę gospodarkę i naukę tworzą - mówiła Szydło.

W ocenie premier to dobry moment, by chwalić się tym, co Polska osiągnęła do tej pory. - Abyśmy pokazywali, że Polska to bezpieczny, dobrze rozwijający się kraj, w którym jest coraz lepszy klimat do podejmowania wyzwań gospodarczych - zaznaczyła.

Gowin: budowanie pomostów z gospodarką jednym z filarów reform polskiej nauki

Polska nauka i uczelnie przechodzą teraz fazę głębokich reform. Jednym z filarów tych reform jest budowanie pomostów między światem nauki a gospodarki – powiedział z kolei wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin Polska nauka i uczelnie przechodzą teraz fazę głębokich reform. Jednym z filarów tych reform jest budowanie pomostów między światem nauki a gospodarki.

Szef resortu nauki w czasie otwarcia stoiska SciTech Poland przypomniał, że rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zakłada inteligentną industrializację Polski oraz skierowanie polskiej gospodarki na drogę innowacyjności. - To nie mogłoby się udać, gdyby polska gospodarka - i mam nadzieję, że także w przyszłości światowa czy europejska gospodarka - nie była w większym niż do tej pory stopniu oparta na dorobku polskich naukowców - ocenił.

Zaznaczył, że polska nauka i polskie uczelnie przechodzą teraz „fazę głębokich reform”. - Jednym z filarów tych reform jest budowanie pomostów między światem nauki a gospodarki - powiedział.

Morawiecki: polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para"

Polska kreatywność i niemiecki kapitał to "znakomita para" - powiedział z kolei w poniedziałek w Hanowerze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że nasz kraj jest jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec.

Mateusz Morawiecki Polska jest jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec.

Jak powiedział, Polacy są kreatywnym narodem. Jego zdaniem "razem z Niemcami, razem z niemieckim kapitałem, z niemiecką dyscypliną (...) tworzymy znakomitą parę".

- Stosunki bilateralne, handlowe, polsko-niemieckie, urosły do rozmiarów, które dzisiaj już właściwie trzeba sobie uświadomić w oparciu o liczby. Polska jest dla Niemiec siódmym importerem niemieckich towarów - ważniejszym niż Rosja i to dwa i pół razy ważniejszym. 54 mld euro eksportu niemieckich towarów do Polski. Z kolei towary niemieckie do Rosji to jest 21 mld euro - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, "Polska razem z Czechami jest ważniejsza dla Niemiec niż Chiny. Polska razem z Czechami i Węgrami jest ważniejsza niż Stany Zjednoczone".

Podkreślił, że nasz kraj jest "jednym z ważniejszych partnerów dla Niemiec". - Właściwie za parę lat mamy szansę przeskoczyć Włochy, które od wielu lat są krajem rozwijającym się zupełnie inaczej niż Polska - cenił wicepremier.

- Widać tutaj rosnącą potęgę polskich firm, które stają się coraz ważniejsze dla świata, dla świata przemysłowego. Jak dzisiaj uczestniczymy w życiu gospodarczym, to doskonale wiemy, świat się mocno globalizuje i digitalizuje, świat staje się coraz bardziej cyfrowy i wymiana gospodarcza pomiędzy poszczególnymi krajami determinuje sukces - mówił wicepremier na konferencji prasowej.

Zauważył, że polskie firmy są mocno wprzęgnięte w rozwój gospodarczy wielu znakomitych międzynarodowych przedsiębiorstw.

- Targi hanowerskie to liga mistrzów z punktu widzenia targów przemysłowych świata. My wchodząc na te targi wchodzimy jednocześnie do ligi mistrzów - podkreślił.

W czasie konferencji wicepremier odniósł się do swoich rozmów z niemiecką minister gospodarki i energii Brigitte Zypries. - Rozmawialiśmy o wielu tematach, które łączą Polskę i Niemcy. Rozmawialiśmy o średnich i większych firmach polskich i niemieckich, które nawzajem chcą inwestować w Niemczech i w Polsce - mówił.

- Rozmawialiśmy też o niedawnym przejęciu Opla przez Peugeot. I tutaj potwierdziliśmy naszą wiedzę, nasze rozmowy z kierownictwem Peugeota i kierownictwem Opla, które zarówno ja, jak i minister Zypries prowadzimy, potwierdziliśmy sobie, że nie ma zagrożenia dla miejsc pracy w Polsce - a wręcz przeciwnie, obecność Opla w Polsce może być wzmocniona - poinformował. - Również firma Peugeot wie, że jesteśmy rosnącym w siłę klastrem motoryzacyjnym - zaznaczył.

Jak wskazał, rozmowy w dużej mierze dotyczyły sektora motoryzacyjnego, gdyż Polska staje się kluczowym partnerem dla wielu firm niemieckich, francuskich i włoskich, do których należą marki pojazdów.

- Stajemy się europejską potęgą w produkcji części samochodowych. Ostatnie inwestycje, które przyciągnęliśmy - Daimler-Mercedes, FIAT, Toyota, czy Volkswagen (...) - to są inwestycje, z których jesteśmy bardzo zadowoleni - dodał.


Polskie Radio jest patronem medialnym polskiej obecności na targach Hannover Messe.

IAR/PAP, awi